Premenstruanční syndrom – příznaky a bylinková léčba

Premenstruační syndrom, pro který se také občas používá zkratka PMS, se týká nemalé části ženské populace – podle některých odhadů je to dokonce kolem sedmdesáti procent. Nejedná se o nějaký velmi závažný problém, ale i tak dost znepříjemňuje život. Příznaky syndromu lze ve většině případů výrazně zmírnit nebo i rovnou odstranit pomocí bylinkové léčby.

Ve naprosté většině případů se premenstruační syndrom začne objevovat přibližně týden před začátkem měsíčků. Příznaky bohužel nejsou už všech žen stejné, takže nějaký čas trvá, než díky opakování podobných problémů ve zhruba stále stejný čas získáme jistotu, že se jedná o tento zdravotní problém. Mezi nejčastější symptomy, které mohou vystupovat buď samostatně nebo v různých kombinacích, patří celková únava, bolesti břicha doprovázené buď zácpou nebo naopak průjmy, bolesti hlavy a zad, bolesti kloubů a svalů, potíže s koncentrací a nervozita, strach a deprese, bolesti prsou, potíže s usínáním, zesílené projevy akné a emoční nestabilita. Premenstruační syndrom se může objevit u každé ženy, ale výrazně větší pravděpodobnost je u těch, které už mají alespoň jedno dítě nebo v jejichž rodinách byly nějaké potíže s depresemi či psychickou nestabilitou.

V případě premenstruačního syndromu se velmi často doporučuje hormonální léčba a nebo různé léky proti bolesti, které výrazně utlumí příznaky. Naše prabáby ale raději sahaly po přírodních přípravcích a z jejich moudra se můžeme poučit i my (i když samozřejmě před pravidelným užíváním jakékoliv bylinky bychom se nejdříve poradit s naším lékařem). Jednou z nejčastěji doporučovaných bylinek je kozlík lékařský, který dokáže velmi účinně zmírnit křeče dělohy a trávicího traktu. Uklidňuje, takže je vhodný i při příznacích nespavosti a podrážděnosti. Někteří léčitelé doporučují při premenstruačním syndromu kombinovat kozlík s kalinou obecnou, zvláště v situaci, kdy se křeče postupně rozšiřují i do stehen a zad. Další oblíbenou a snadno dostupnou bylinkou je heřmánek. Přidává se i do různých směsí a nebo ho můžeme popíjet samostatně jako čaj. Zmenšuje křeče a pomáhá uklidnit podrážděnou nervovou soustavu – zvláště účinný je pokud máme při PMS potíže se stresem nebo úzkostné stavy. A do třetice všeho dobrého za zmínku stojí i listí z maliníku. Čaje podávané několik dní před očekávanou menstruací jsou tradičním přírodním lékem, díky kterému se výrazně sníží křeče.

Kromě bylinek by ženy trpící premenstruačním syndromem měly v  tomto období mírně upravit svou životosprávu. Doporučuje se maximálně omezit alkohol, kofein a sycené nápoje. Také bychom měli pokud možno minimalizovat konzumaci cukru a sladkých potravin, nevhodné jsou i uzeniny a jídla, po kterých obvykle trpíme nadýmáním. Důležitá je i vyvážená dieta, která tělu dodává všechny potřebné vitamíny a minerály. Z hlediska zmírnění příznaků PMS jsou obzvlášť důležité vitaminy A, B6 a E, také si hlídáme dostatečný přísun hořčíku, manganu, vápníku a omega tři kyselin. Podle mnoha výzkumů premenstruační syndrom také mnohem lépe snášejí lidé, kteří se každodenně věnují nějaké sportovní aktivitě.