Křeče v nohou

Křeče se většinou objeví znenadání. Může to být noční problém, který nás najednou probudí, ale často nás přepadnou i během dne při procházce nebo když jen tak sedíme u televize a při práci. Občas je křeč v nohou relativně lehká, jindy máme dojem, že nám bolest téměř roztrhne postižený sval. Převážně bolest zmizí po menší masáži. Pokud se problémy objevují častěji a navíc v podobných situacích, měli bychom raději navštívit lékaře.

Noční křeče v nohou velmi často vyvolává nesprávná výživa a nedostatek některých minerálů. Ty navíc z těla odstraňují i  různé léky, kofein nebo přípravky na hubnutí. Při prvních obtížích omezme kávu nebo silný černý čaj a obohaťme svůj jídelníček o vápník, draslík a hořčík. Léky, které jsme si naordinovali sami, můžeme odstavit také. V případě oficiální léčby nahlásíme noční bolesti doktorovi.

Jestli se nepříjemné křeče začínají objevovat večer, může jít o první příznaky křečových žil. Často je doprovází navíc pocit těžkých nohou a opuchlé kotníky. Můžeme mít genetické predisposice, ale tento neduh navíc vyvolává nevhodná obuv nebo práce s minimem pohybu – a je celkem jedno, jestli je stojící nebo sedící. V tomto případě může rozvoj onemocnění a tím pádem také křeče omezit dostatek pohybu. Jídelníček bychom měli obohatit o vlákniny a vitamíny C a PP. Vyhýbejme se horku, čili nejen opalování, ale například i některým metodám depilace či saunám.  Zmenšeme podpatky a pokud máme práci s minimem pohybu, pokoušejme si aspoň co nějaký čas řádně protáhnout nohy.

Křeče v nohou se mohou objevit i během těhotenství. Zvláště časté je to během posledního trimestru. V tomto případě je nutno se obrátit na lékaře, který najde takový způsob léčby, který bude nejvhodnější jak pro matku, tak i pro nenarozené miminko. Nejde zde o nemoc či něco spojeného se špatným životním stylem. Jen prostě změna váhy, těžiště, tlak dělohy a také samozřejmě větší spotřeba vitamínů a minerálů dělají své. Obecně je nutno se šetřit a nenamáhat své nohy a pokud problém je trvalý a velmi bolestivý, bez odborníka ani ránu.

No a na konec křeče v nohou mohou být i logickým důsledkem příliš častého nebo zbytečně namáhavého cvičení. Pohyb obecně je nám ku prospěchu, ale rozhodně bychom neměli přetěžovat své tělo.  Pokud už k takové situaci dojde, opatrně si rozmasírujeme postižený sval. Nesedejme si, můžeme si také nohy protáhnout chozením po pokoji, děláním dřepů a nebo stoupáním na špičkách.