Lidová medicína na různé nemoci nebo problémy převážně používá bylinky. Ale občas sáhne i po jiných prostředcích. Některé z nich mohou být i z pohledu moderního člověka velmi zvláštní. To je i případ obyčejné kuchyňské soli, ze které ale můžeme udělat velmi účinný solný obklad.
Příprava obkladu je velmi jednoduchá. Do nerezového hrnce nebo na pánev nasypeme půl kilogramu soli (lepší je spíše hrubozrnná, ale pokud ji nemáme, nic se nestane, když použijeme tu co najdeme ve spižírně), kterou pořádně rozehřejeme. Dá se použít i mikrovlnka, nevhodné jsou jen smaltované hrnce. Horkou ji nasypeme do bavlněného nebo lněného sáčku – jde o to, aby to byl stoprocentně přírodní materiál bez příměsí. S tím, že vlna se moc nehodí z praktických důvodů a hedvábí je krapet drahé. Pytlíček řádně zavážeme, aby se nám sůl nevysypávala . Na místo, které budeme ošetřovat, dáme ručník přeložený na čtyřikrát, abychom se nespálili. Jak sůl postupně chladne, odstraňujeme vrstvy, abychom na konec nechali působit teplý pytlík přímo na kůži. Po ošetření sáček nevyhazujeme, ta samá sůl se dá používat mnohokrát. Nejpraktičtější je ji držet v pytlíku, ve kterém ji používáme.
V tradiční lidové medicíně byly tyto obklady používány při bolestech břicha, močového měchýře a různé problémy se svaly. Navíc se doporučují jako suché teplo na problémy s křížem. V tomto případě rozehřátý sáček položíme na gauč, obalíme ho ručníkem a lehneme si k němu tak, jak nám naše bolest umožní. V zimním období solný obklad určitě ocení každý, koho hodně trápí studené nebo zmrzlé nohy.
Léčbu solí můžeme vyzkoušet i při některých zánětech dutin a úspěšná je také při migrénách. V obou případech se doporučuje přikládat rozehřátý sáček na čelo, u migrény může pomoci i obklad na krku. Samozřejmě nezapomínáme ani zde na ochrannou ručníkovou vrstvu. U zánětu dutin si jen dejte na tuto babskou radu pozor. Kdysi se radilo teplo, ale lékaři dnes … rozhodně tento přístup odmítají, zanícené dutiny by měly být v přirozené neohřívané a nechlazené teplotě. Takže zkoušet jen na vlastní riziko a pokud možno jen jako prostředek, který odstraní bolehlavy, které problémy s dutinami provázejí.