Kataplasma – obklad na záněty a křeče

Pod slovem kataplasma či moderněji kataplazma se skrývá obklad z nějaké kašovité hmoty, která převážně velmi dobře drží teplo. Princip kataplazmat znala a využívala tradiční  léčba, ale ani moderní medicína jimi neopovrhuje. Níže se budeme věnovat několika přírodním obkladům, které znaly a úspěšně používaly už naše babičky.

Tradičně se na obklady používá Pískavice řecké seno, která léčí nebo zmírňuje následky různých bolestí kloubů.  Tradiční medicína ji  navíc doporučuje i na nežity, karbunkly, různé vředy a problémy s uzlinami. Kataplasma připravíme následujícím způsobem. Jednu lžíci řeckého sena rozdrceného na prášek zalijeme v hrnku vodou, zapneme sporák a mícháme tak dlouho, dokud nám nevznikne hladká lepivá kaše. Mírně vychladlou, ale stále velmi teplou hmotu naneseme kus přírodní látky (například len nebo bavlna) a přiložíme na nemocné místo – pečlivě vyhladíme, aby nám nikde nevznikaly nějaké faldíky. Vše těsně zavineme ještě teplou vlněnou šálou. Obklad necháme působit až do vychladnutí, léčbu opakujeme třikrát denně.

Léčivé a užitečné kataplasma můžeme udělat i z lněného semínka. Podle tradiční medicíny by se mělo používat na různé lokální záněty, kdysi se doporučovalo při problémech s prsní žlázou. Množství lněného semínka záleží od velikosti bolavého místa, které budeme ošetřovat, většinou stačí jedna až dvě hrstky. Ty rozdrtíme, povaříme ve vodě na hustou kaši, se kterou později postupujeme stejným způsobem, jako v případě Pískavice.

Pokud nás trápí křeče  spojené s trávicím traktem nebo záněty průdušek nebo nás trápí nepříjemný kašel, můžeme vyzkoušet jednoduchý obklad z jedné z nejdostupnějších surovin vůbec. Budeme totiž kromě látky a teplého zábalu potřebovat už jen obyčejné brambory, které asi najdeme v každé české domácnosti. Jednoduchá surovina je spojena i s jednoduchou přípravou. Brambory stačí opláchnout, ve slupce uvařit (můžeme je klidně i nakrájet, ať u vaření nestrávíme mládí) a rozmačkat. Vznikne nám kašička, kterou zase naneseme na hrudník. Někdy se doporučuje promíchat šťouchané erteple ještě se sádlem nebo olivovým olejem.

Přírodní kataplasma zvládne každý a dá se použít de facto také u každého. Jediné, na co musíme dávat pozor, je teplota, zábal nás má léčit a ne spálit. Pokud se objeví jakákoliv alergická reakce, tak se obkladům, které ji vyvolávají, samozřejmě také vyhýbáme.