Polozapomenutý chlebový kvas

Chlebový kvas nepatří dnes v naší zemi mezi nejznámější nápoje. Velmi malou renesanci zažívá díky boomu tzv. ruských obchodů, ale většina české populace ho ještě nikdy neochutnala. Je to přitom docela škoda, tento prastarý nápoj je totiž docela chutný a navíc má i celkem pozitivní účinky na zdraví.

Tradice pití různých nápojů z chleba, mouky a cukrů vznikla už  ve starověkém Egyptě. Ale skutečný chlebový kvas je poprvé zmíněn v starých ruských kronikách na konci desátého století. Z východu se rozšířil do Evropy, kde získal jistou popularitu, která ale nikdy nebyla srovnatelná s jeho oblibou na Ukrajině či v Rusku. Tam se stal dokonce národním nápojem, od dob Petra Velikého byl milován všemi společenskými třídami. A dá se říci, že je tomu tak až do dnešních dnů.

Chlebový kvas převážně vzniká kvašením celozrnného nebo žitného chleba, případně se vyrábí od základu z mouky.  Má malé množství alkoholu, vše záleží na druhu a várce. Je považován za nealkoholický nápoj. Má vysoký obsah vitamínu B, který je důležitý pro dobré fungování našeho metabolismu. Obsahuje také vitamín C, který posiluje imunitu. Významné jsou bakterie mléčného kvašení, díky kterým si můžeme zlepšit trávení. Navíc prospějí žaludeční mikroflóře. Milovníci chlebového kvasu ho považují za skvělou prevenci proti vzniku různých onemocnění jako je například Parkinsonova nemoc, astma, osteoporoza, hemeroidy, cukrovka, kornatění tepen, záněty kloubů a svalů. Traduje se, že výtečně pomáhá při nepříjemných migrénách.

A jak si takový kvas můžeme vyrobit sami doma? Existují stovky a možná dokonce tisíce různých návodů – co kraj, co město, co továrna či co rodina, to jiný recept. A je dokonce možné, že v rámci domácích postupů pokaždé dochází k nějaké variaci. Proto zde představíme tři jednoduché návody a vy si pak sami vyberete, který vám nejvíce chutná a případně si ho budete podle vlastních chuťových preferencí upravovat.

Kvas recept č. 1
500 gramů suchého celozrnného chleba (žitný), 200 gramů cukru, 100 gramů medu
Chléb zalijeme deseti litry horké vody, vmícháme med, cukr a velkou nádobu odstavíme kvasit na tři dny. Po uplynutí této doby je základní kvas hotový.

Kvas recept č. 2
1 kilogram tmavého (ideálně žitného) chleba, 200 gramů cukru, 50 gramů rozinek, 25 gramů droždí, 20 gramů máty
Chléb nakrájíme na plátky a krátce opečeme v troubě (mají vyschnout, ale nesmí se připálit), poté je přeložíme do velké nádoby a zalijeme deseti litry horké vody. Vše přikryjeme a odložíme na čtyři hodiny. Následně tekutinu přecedíme, vmícháme do ní rozdrobené droždí, cukr a mátu. Když nám základ na chlebový kvas začne pěnit, přecedíme ho ještě jednou a rozlijeme do lahví. Do každé vložíme čtyři rozinky a odložíme je na tři dny. Po uplynutí této doby je nápoj hotov.

Kvas recept č. 3
1 kilogram celozrnného chleba (výtečný je s medem), 1/2 kilogramu cukru, 3 citrony, 1 lžička droždí, rozinky
Dokonale vyschlý nebo v troubě  vysušený chléb vhodíme do nádoby s osmi litry vroucí vody.  Odstavíme na čtyřiadvacet hodin. Tekutinu přecedíme, nasáklý chléb vymačkáme, přidáme rozdrobené droždí, cukr, citronovou šťávu a případně doplníme převařenou vodou na osm litrů celkem.  Odložíme na dalších čtyřiadvacet hodin, během nichž sbíráme pěnu objevující se na povrchu.  Bez míchání rozlijeme přes gázu do lahví (usazeninu nechme v hrnci), do každé dáme pár rozinek,  odstavíme do chladu  a když nám rozinky vyplavou (nemělo by to trvat déle než dva dny), chlebový kvas je připraven ke konzumaci.

Ve všech případech si dejte si velký pozor při otvírání … na poprvé to dělejte raději v koupelně nebo na balkoně.