Bezlepkový pohankový chleba – recept

Suchá nevařená pohanka

Pohankový chléb si můžeme velmi snadno upéci doma. Zdravotně je hodně zajímavou alternativou ke klasickému pečivu. Obzvlášť ho ocení všichni, kteří preferují stravu bez lepku, protože klasickou mouku nahrazuje zdravá a hlavně bezlepková pohanka. Chleba se připravuje podle receptu opravdu velmi snadno, jen si musíme před pečením vyhradit trochu času na nachystání kvásku, kterým v receptu zastoupíme klasické droždí.

Co se skrývá v pohance

Pohanka patří ze zdravotního hlediska k asi nejzajímavějším obilovinám. Jak už je uvedeno v úvodu, neobsahuje lepek, na který je část populace alergická. Ale to není její jediná výhoda. Obsahuje velké množství vitamínu B a E, draslík, železo, hořčík, fosfor, selen, vápník, zinek a křemík. Je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin a kvalitních sacharidů. Pohanka dokáže tělu dodat egzogenní aminokyseliny, které lidský organismus nedokáže sám vytvářet.

Koupit můžeme praženou nebo nepraženou verzi. Chléb se dá připravit z obou, ale pokud hledíme hlavně na zdraví, raději sáhněme po nepražené pohance. V té druhé je obsah zdraví prospěšných látek výrazně nižší a navíc díky delšímu tepelnému zpracování při pečení chleba ještě klesne. Pokud nám ale jde o chuť, pražená pohanka má zajímavou oříškovou příchuť, kterou přenese i do našeho pečiva.

Recept na pohankový chleba

Nachystáme si půl kilogramu pohanky, přibližně dvě lžičky soli a vodu. Pohanku pořádně propláchneme a zalijeme vodou tak, aby byla kompletně zakrytá. Misku dáme do tepla a přikryjeme utěrkou. Necháme bobtnat deset až dvanáct hodin nebo klasicky přes noc. Pořádně promícháme, podle potřeby dolijeme vodu, aby byla stále zakrytá, a odložíme na dalších dvanáct hodin. Pohanka by měla vsáknout většinu tekutiny, pokud ne, nadměrné množství slijeme. Přidáme sůl a rozmixujeme. Vzniklá kaše nemá být úplně hladká, v ideálním případě by měla obsahovat i viditelná zrnka.

Pekáček (pohankový chléb velmi hezky vychází z kruhových nádob) vyložíme pečícím papírem, přelijeme do něj nachystané těsto a odložíme na dalších dvanáct hodin, aby nám základ dokvasil a z těsta vznikl chléb a ne tenká a tvrdá placka. Troubu rozehřejeme na necelých dvě stě stupňů a chleba pečeme přibližně hodinu. Hotový by měl být ve chvíli, kdy bude mít křupavý povrch, na kterém se začnou objevovat charakteristické praskliny. Chleba vyndáme z pekáče a necháme vychladnout na dřevěném prkénku.

Tip pro zkušené pekaře – pro zvýšení obsahu vlákniny můžeme recept upravit a do rozmixované směsi přimíchat dvě lžíce ovesných vloček. Vhodná jsou i různá semínka, oříšky nebo například sušené ovoce.