Bílý jogurt na krásu

Každý asi dnes ví, že normální živé bílé jogurty, jsou velmi zdravé. Obsahují bílkoviny, vápník, fluor, fosfor a také vitamíny ze skupiny B. Navíc prospívají tvorbě správné žaludeční mikroflóry.  Ale už výrazně méně známý je fakt, že se dají využít i v domácí kosmetice, protože tělu prospívají nejen vnitřně, ale i zevně.

Jeho účinky na pokožku opravdu jsou velmi blahodárné. Jogurt nás dokáže chránit před bakteriemi a navíc umí desinfikovat rány. Dokáže uklidnit sluncem poškozenou či přímo spálenou kůži. Obsahuje kyselinu mléčnou, které zadržuje vlhkost a díky tomu se nám pokožka méně vysouší. A laktóza přidává energii buňkám, čímž napomáhá k jejich regeneraci. Jak je vidět, vlivů je nemálo, jsou pozitivní a tudíž stojí za to je využívat a nekrmit svou pleť pouze „chemikáliemi“ z drogerií a parfumerií.

Vyrobme si například čistící pleťové mléko. Promíchejme si lžíci přírodního jogurtu (dále už bude jen používáno slovo jogurt, ale na pleť vždy používejme klasické výrobky, pokud možno bio a rozhodně ne light) se lžící čerstvé pomerančové šťávy – pomeranč by měl být hezky zralý a ne příliš kyselý. Mléko krouživými pohyby vmasírujeme do tváře  a poté ho opláchneme.

Můžeme si připravit také kvalitní plně přírodní peeling. Rozmačkejme dvě zralé jahody a promíchejme  je se lžící jogurtu.  Pokud máme suchou pokožku, přidáme ještě navíc pět kapek olivového oleje. Krouživými pohyby vetřeme vzniklý krém do tváře. Masáž by měla trvat přibližně pět minut. Poté peeling opláchneme.

V létě, ale milovníci tzv. solárek v každém ročním období, ocení zdravý krém po opalování. Půl klasického malého kelímku jogurtu promícháme s polovičkou dokonale rozmačkaného banánu (musí být dobře zralý, zelené se nehodí) a lžičkou dobrého slunečnicového oleje. Krém naneseme na všechna postižená místa, která jednoduše identifikujeme podle toho, že jsou zarudlá. Po několika minutách opláchneme.

Naše vlasy můžeme jogurtem obohatit také – vyrobme si hydratační vlasovou masku. Vezmeme kelímek jogurtu, jeden až dva žloutky (pokud máme delší hřívu), dvě lžíce olivového oleje a lžíci medu. Po dokonalém promíchání směs naneseme na hlavu a necháme působit alespoň dvacet minut. Po opláchnutí šamponem oceníme i to, že naše vlasy budou nejen hydratované, ale také navíc krásně hebké a lesklé.

A na konec si můžeme také vyzkoušet přípravu stahující pleťové masky. Je vhodná pro mastnější typy pokožky. Jablko rozkrojíme na polovic, odstraníme bubáka, stopku, ohryzek a na jemném struhadle půlku nastrouháme. Přidáme jednu rozmačkanou jahodu a lžíci jogurtu. Dokonale promíchanou masku naneseme na tvář a necháme čtvrt hodiny působit. Opláchneme vlažnou vodou.

Pozor, před první aplikací vyzkoušejme na jemné pokožce v podpaždí, jestli u nás nedochází k nějaké alergické reakci. U jogurtu by vůbec neměla být, ale někteří lidé mohou mít problém s pomeranči či jahodami.