Skořicová koupel nohou

Během chladnějších dnů má mnoho lidí větší problémy se studenýma nohama. Také nám mnohem jednodušeji promoknou, zvláště když svou obuv nepřizpůsobíme aktuální situaci nebo předpovědi počasí. Čili se například krásně suchý sníh najednou promění na rozmočenou kaši a nebo nás někde chytí průtrž mračen. V takové situaci po návratu domů může pomoci skořicová koupel nohou, která nás nejen rozehřeje, ale navíc krásně uvolní. Proto je mimo jiné vhodná i po nějakých větších pěších tůrách.

Skořice není jen chutné koření, které v omezené míře nádherně obohatí některé pokrmy. Je to i tradiční léčivo, které například dokáže povzbudit krevní oběh, zmírní různé revmatické bolesti a přinese úlevu namoženým či nataženým svalům. Obsahuje silice, které mají antiseptický, protizánětlivý a antimykotický účinek. Už podle svaté Hildegardy, německé lékařky z dvanáctého století, přidávání tohoto koření například do vína mělo člověku ulevovat při podagře, horečce či bolehlavu. Pro změnu starověcí čínští mystikové doporučovali nosit při sobě kousek skořicové kůry, aby od nás odpuzovala nemoci a očišťovala nezdravý městský vzduch. Psychiku by měla posilovat a uklidňovat příjemná skořicová vůně, která vyvolává v našem podvědomí pocit bezpečí. Navíc pomáhá odhánět stres a zlepšuje naši náladu.

Skořicová koupel pro nohy využívá i léčebné účinky dalších látek. Citronová šťáva pokožku vybělí  a desinfikuje, mléko pro změnu nám kůži oživí a také promastí. To druhé je v případě  chodidel velmi důležité, protože pokožka na nich nemá mazové žlázy – a proto velmi často vysychá a praská. No a o prospěšnosti olivového oleje snad dnes ani není nutno psát – samozřejmě za předpokladu, že mluvíme o klasickém panenském. No ale dost teorie, bylo by asi dobré říci, jak vlastně tu příjemnou koupel připravit. Není to nic náročného. Stačí vzít lžíci olivového oleje a řádně ji rozmíchat ve sklenici mléka a sklenici vody. Pak ještě přimícháme dvě polévkové lžíce skořice, tekutinu ohřejeme na snesitelnou teplotu, přelijeme do misky a nakonec vmícháme ještě dokonale vymačkanou šťávu ze dvou citronů. Do lázně namočíme chodidla a necháme je odpočívat minimálně deset minut. Po koupeli je pořádně vysušíme ručníkem a vetřeme do nich oblíbený krém.