Léčivé účinky skořice

Vůně skořice nás provází do dětství. Rodiče ji sypali na krupicovou kaši, je nedílnou součástí většiny jablečných koláčů. Proto si většina lidí toto koření spojuje jen se sladkostmi a nepřemýšlí o tom, jestli nemá i nějaké léčivé účinky. Mlsoty přeci jíme jen pro potěšení a ne pro zdraví. Přitom skořice může mít pozitivní vliv na náš organismus a nejvíce to oceníme právě během sychravějších ročních období.

Jak již dokázalo mnoho různých vědeckých výzkumů, skořice má antiseptické a rozehřívající vlastnosti. A to můžeme využít hlavně na podzim a v zimě, kdy po návratu z procházky si dáme hrneček teplého čaje, mléka, kakaa a nebo i kávy obohacený špetičkou tohoto voňavého koření. Můžeme si připravit i silnější medicínu, stačí vzít lžičku skořice, zalít ji horkou vodou a když trochu vychladne, dochutíme ji ještě medem, citronem a pak vypijeme. Antiseptický účinek mohou využít i lidé, které trápí nepříjemný zápach z úst, kromě konzumace potravin s troškou skořice, mohou pravidelně žvýkat i různé žvýkačky, které toto koření obsahují. A nebo si každé ráno vykloktají ústa nálevem ze lžičky skořice a půl sklenice vroucí vody, který necháme louhovat přibližně deset minut.

Mezi další léčivé účinky skořice patří i schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Jak ukázal výzkum provedený na Ball State University v Indianě, lidé, kteří si přidávali několik gramů koření do své snídaně (různé musli, vločky a lupínky), měli několik hodin hladinu cukru nižší přibližně o jednu čtvrtinu v porovnání s těmi, kteří skořici v jídle neměli. Toto koření je také kvalitní antioxidant, zlepšuje trávení a snižuje krevní tlak. Pokud chceme skořici používat jako léčivo, měli bychom si koupit tzv. cejlonskou, která je sice dražší, ale má v porovnání s levnější a rozšířenější verzí cassia nižší obsah kumarinu. Ten v nadměrném množství může poškozovat játra.

Léčivé, či přesněji výše uvedené antiseptické, účinky můžeme využít také zevně. Pokud nás trápí studené nohy a nebo se potřebujeme rozehřát po nějaké procházce, smícháme si dvě lžíce medu, lžíci cukru a jednu vrchovatou lžičku skořice.  Vzniklou pastou masírujeme přibližně pět minut chodidla. Efekt je okamžitý, navíc takovýto peeling nám krásně vyhladí a zjemní kůži na nohou. V kosmetice se využívají spíše skořicové silice než práškové koření, to se hodí převážně jen na různé druhy peelingů a nebo v některých případech může pomoci i proti akné, ale o tom jsme psali už dříve – viz článek zde.