Jak cvičit a zlepšovat paměť

Horší paměť je jedním z velmi obvyklých znaků stárnutí. Většina lidí se s tím prostě smíří, tak to bylo už za našich prababiček, takže se s tím asi nic moc nedá dělat. Ale jak ukazuje postupný rozvoj vědy, pravda je přeci jen trošičku jiná. Stačí pravidelně svou paměť cvičit a ve stáří pak na ni nebudeme naříkat.

Paměť rozlišujeme na senzorickou, krátkodobou či pracovní a dlouhodobou. Ta první zpracovává a udržuje informace jen doslovně několik vteřin, slouží k vyhodnocení smyslových vjemů. Druhá, zjednodušeně řečeno, slouží k reakci na aktuální problémy, zpracovává a krátce udržuje v hlavě informace nutné k nějaké činnosti. Dlouhodobá je převážně neaktivní, jsou v ní důležité informace a vědomosti, které nepotřebujeme v každé chvíli, ale rozumově jsme je vyhodnotili jako užitečné (a nebo jsme se je naučili ve škole či během života). Aby paměť fungovala ideálně, všechny její typy by měly fungovat bez problémů. A tomu právě pomohou různé cviky či možná spíše správný způsob života.

– měli bychom pravidelně cvičit a chodit na čerstvý vzduch. Prokrvení a okysličení mozku má vliv na všechny typy paměti.
– měli bychom se naučit něco, co lze poté úspěšně dělat celý život. Vhodné je například malování, modelování, zpěv a nebo hra na hudební nástroje. Není ani tak důležitá kvalita, jako spíš naše nadšení pro věc a touha se zlepšovat. Skvělé jsou i různé celoživotní koníčky a sběratelství.
– je dobré celý život věnovat výuce nebo přinejmenším zlepšování jazykových znalostí. A tímto nejen procvičíme svou paměť, ale můžeme to pak využít i při získávání lepšího pracovního místa.
učme se nazpaměť různé veršíky, nejdůležitější telefonní čísla, na nákupy pokud možno choďme s informací, co je potřeba, v hlavě a ne na papírku. Dnes nám sice velmi ulehčují život různé přístroje jako například mobilní telefony, ale neměli bychom spoléhat jen na ně. Při zapamatovávání důležitých věcí používejme metody vizualizace a asociace.
– v rámci intelektuálně aktivního odpočinku hrajme různé hry, kde je důležitá paměť. Pokud nemáme parťáka, sáhněme po křížovce, ve dvou a více lidech je například výborné scrabble, ale i jiné stolní hry, které procvičují paměť.
– důležité je i čtení knížek. A nemusí to být jen různé příručky. I beletrie či poezie povzbuzují naši představivost, rozšiřují slovní zásobu a tím pádem také cvičí paměť.
– významný je i kvalitní spánek, zvláště pokud se učíme, tak sezení až do rána a zkoušky po hodinovém zdřímnutí nám opravdu nepomohou.
vyhýbejme se stresu nebo se naučme ho co nejlépe zvládat. Život pod tlakem poškozuje i naši nervovou soustavu.