Jednoduchý trénink pro zlepšení paměti

Pokud chceme, aby naše paměť fungovala dobře a bez problémů, je nutno ji neustálé trénovat. Sice se nabízí i spousta farmaceutických prostředků, které slibují její zlepšení, ale praktický trénink paměti nás nestojí ani korunu. Navíc za výsledky pravidelného cvičení budeme vděčni v pozdějších letech, kdy našim přátelům začne ten příslovečný Němec krást různé věci. Třináctka je obecně nešťastné číslo, ale následujících třináct rad vám štěstí přinese.

1. velmi dobrým cvičením jsou klasické křížovky a jiné logicko-paměťové hrátky tohoto typu. Při tom není ani tak důležité množství znalostí, které člověk využívá, ale spíše fakt, že dříve nebo později člověk začíná opakovat již různé ustálené obraty a cvičí si tím svou paměť.
2. každý večer v posteli před spaním je dobré si probrat, co jsme ten den dělali. Zní to jako banalita, ale na začátku člověk zjistí, že vůbec není tak jednoduché poskládat vše dohromady, zvláště ve správné časové posloupnosti.
3. dobré je pravidelně hrát různé hry typu Memory, které spočívají v zapamatovávání.
4. učme se co nejvíce věcí zpaměti. Je sice fajn, že naše počítače a mobily mají své telefonní seznamy, ale pokud si budeme držet například základní telefonní čísla či adresy v hlavě a průběžně je také díky paměti využívat, kondice našeho mozku bude výrazně lepší.
5. čerstvý vzduch a okysličení mozku hrají také nemalou roli. Je velmi prospěšné si udělat každý den malou procházku, alespoň na čtvrt hodiny někde na čerstvém vzduchu.
6. s předchozím bodem je spojena i další věc, jakou je pravidelné cvičení (je možné například procházku kombinovat i s během). Již Sokolové věděli, že v zdravém těle je zdravý duch.
7. neustále se snažme naučit něco nového. Školu končíme brzy, ale svět se neustále mění a tak nové znalosti se mohou hodit nejen jako trénink paměti. Samozřejmě není nutno tlačit na pilu, jako ve škamnách a nasadit klidné tempo. Celý život se člověk může učit či zdokonalovat svou znalost nějakého cizího jazyka.
8. při pravidelných cestách pečlivě pozorujme své okolí. Snažme si zapamatovávat názvy ulic, čísla domů, obsah cedulí, obchody a tak dále a tak podobně.
9. jedním z nejlepších cviků pro zlepšení paměti je něco, co ani jako cvičení nevypadá. Jde o klasické čtení. Jen nesmíme polykat řady písmen bez pochopení. Je nutné chápat napsaný text a pamatovat si obsah. Díky tomu mimochodem se nám také průběžně daří zlepšovat i pravopis – jen pozor, pro to poslední je dobré spíše číst knihy než noviny či časopisy.
10. pokusme si utřídit své znalosti do různých šuplíků či místností v hlavě. Je dobré mít v tomto řádu nějaký systém a pravidelně ho využívat. Díky tomu si také člověk může rozvinout tvořivost.
11. je dobré co nejvíce omezit používání různých poznámkových bloků, záznamníků, pamětí telefonu a počítače. Když se koncentrujeme na zapamatování důležitých věcí, tak po čase zjistíme, že šetříme si více času, než lidé, co pro všechno musí výtahnout nějaký krám a zkoumat co a jak.
12. najděme si nějaký vlastní zajímavý a zábavný způsob, díky kterému si budeme zapamatovávat různé věci. Spojujme si různá fakta s tvary, obrazy, melodiemi, vůněmi a tak dále, fantasii se meze nekladou.
13. spěme. Zdravý, plnohodnotný spánek je pro naši paměť mnohem důležitější než celá noc prosezená u nějaké bichle s učením. Po probuzení se poté můžeme věnovat získávání nových znalostí a jde nám to několikrát rychleji než v noci (přísloví ráno moudřejší večera má kořeny právě v této záležitosti).