Začali jsme pravidelně cvičit, chodíme do posilovny, běháme, sportujeme, ale stále se nám něco nezdá. A to i když nám plán cvičení připravil odborník přímo na míru. Velmi často je totiž problém ještě ve výživě, a každý člověk by měl vědět, co má jíst po větší fyzické námaze na tréninku. Či možná přesnější by bylo říci, je důležité znát, čemu se má určitě vyhýbat.
Většina začátečníků se po libovolném tréninku má ve zvyku „odměnit“ za velkou dřinu. Mimo jiné to často spočívá v konzumaci různých sladkostí. Hlavně se sahá po čokoládě a tyčinkách (i ty rádoby zdravé z vloček jsou často hlavně z cukru). Přece rychle získáme energii… A to je základní omyl. Je pravda, že sice nám poskočí, ale jen velmi krátkodobě a pak se začne zvyšovat hladina inzulínu a naše tělo se bude cítit ještě unavenější a ospalejší. Pokud si bez nějakého mlsu neumíme představit život, dávejme si po cvičení pár kostek co nejsilnější hořké čokolády.
Podobným omylem je konzumace různých sladkých nápojů. A nejde jen o slavné tvůrce tlouštíků, jakými jsou přerůzné bublinkové limonády nasycené cukrem. Problémem jsou i různé nápoje, které se prodávají právě pro běžce či cvičící lidi a sehnat je můžeme často přímo ve „fitku.“ Je zde úplně stejný problém s rychlou energií, jako u mlsání. Mimochodem když náš organismus zaměstnáme glukózou a tvorbou inzulínu, tak nemá tolik času spalovat tuky. Takže i když cvičíme, hubneme výrazně pomaleji.
Vyhýbejme se fast foodům. Nemusíme být vyloženě dogmatičtí, zvláště pokud si říkáme, že bez toho nějakého „hambáče“ jednou za měsíc nepřežijeme. Ale proč se tím cpát přímo po tréninku? Základní problém klasických fast foodů je tuk, kterého obsahuje opravdu nepředstavitelné množství. Jen takové hranolky mohou být z dvaceti procent nasáklé olejem. A teď si představte, že když si dáte „velké hrany,“ tak jste do sebe tím „kopli“ malého panáčka více či méně přepáleného oleje. Dobrou chuť. Hlavně nesmíme zapomínat na to, že tuky zpomalují metabolismus. Čili dělají opak toho, čeho bychom tréninkem chtěli mimo jiné dosáhnout.
Sladké není dobré a podobný průšvih jsou i slané věci (mimochodem to je problém také u fast foodů, že obsahují více soli než je zdrávo). Takže po cvičení si odpusťme i různé chipsy a jiné křupky a tyčinky hustě posypané solí, i kdyby na nich byly nápisy BIO či zdravé celozrnné. Sůl z našeho organismu odplavuje draslík. Jenže ten bychom po větší fyzické námaze, kterou libovolný trénink je, měli doplňovat a ne odstraňovat. Z velkým množstvím soli se nám nepodaří ani zhubnou ani zdokonalit různé problematické partie našeho těla.
No a na konec by si měli dát pozor všichni milovníci zdravého zobání syrového ovoce a zeleninky. Sice můžeme mít dojem, že když si přidáme po cvičení jen vlákninu (například připravená krabička s nakrájenou mrkví a jablkem), tak zaplníme žaludek, ale zároveň rychleji zhubneme. Je to omyl. Po cvičení bychom se měli vyhnout sladkému, příliš mastnému a slanému, ale jinak bychom měli jíst normálně. A tak místo pouhého chroupání syrových plodin bychom si je měli dát například vařené s nějakým filé či kuřecím masem. A jako dezert k jablíčku přidejme chutný bílý jogurt.
Toto je typický článek, kde se pouze přejímají informace a autor problematice nerozumí, Není trénink jako trénink a každý typ má jiné nároky ohledně stravování.
Co se týče posilovacího tréninku (silové sporty kulturistika) tak se naopak ppo tréninku přijímají velké dávky sacharidů (typicky se používají speciání směsi do vody tzv. gainery), protože svaly jsou vyčerpané z glykogenu a je třeba ho rychle doplnit, aby byl umožněn svalový růst. Vylétnutí inzulínu je žádoucí, protože podporuje (mimo ukládání tuku) i syntézu bílkovin ve svalech. Dvě hodiny po tréninku se přijímá buď tekutá (proteinové nápoje) nebo pevná strava s vysokým podílem snadno stravitelných bílkovin.
Vaše námitka je také zavádějící. Protože není sacharid jako sacharid a cpát se sušenkama a kostkama cukru po tréninku je blbost.