Co si dát po větší fyzické námaze

Během práce nebo sportu tělo spotřebovává velké množství energie a také ztrácí hodně vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek. V průběhu větší fyzické aktivity je důležité hlavně dodržovat správný pitný režim, po jejím ukončení bychom zhruba do dvou hodin tělu měli dopřát také nějaké jídlo, aby naše svalstvo mělo možnost se správně zregenerovat. Podívejme se na pět vhodných produktů.

1. banány – mají vysoký obsah snadno vstřebatelných sacharidů, které organismus po větší fyzické námaze potřebuje. Ačkoliv se většinou jejich příjem doporučuje omezit, v tomto případě díky nim tělo vyrovná hladinu glykogenu, která je nezbytná pro správnou regeneraci svalstva. Banány jsou lepší než různé sladkosti, protože navíc obsahují i jiné zdraví prospěšné látky, například draslík, který snižuje zvýšený tlak a zlepšuje činnost kloubů.

2. kefíry (podmáslí, acidofilní mléko) – po práci nebo po sportu je potřeba se znovu napít. Kvašené mléčné nápoje velmi dobře zahání žízeň, osvěžují, obsahují probiotické kultury, které zlepšují činnost trávicí soustavy a také v nich najdeme kvalitní bílkovinu a enzymy, které pozitivně působí na svalovou hmotu a navíc zlepšují spalování tuků.

3. vejce – jsou výtečným zdrojem kvalitních bílkovin a také jako jedna z mála potravin obsahují i nemalé množství vitamínu D.  Najdeme v nich aminokyseliny, které si lidský organismus sám nedokáže vytvořit a které lidské tělo pro stavbu a regeneraci tkáně.

4. losos (tučnější neuzené mořské ryby) – jedná se o velmi zdravé maso, které po větší fyzické námaze nejenže tělu dodá kvalitní bílkoviny, ale navíc je skvělým zdrojem nenasycených kyselin. Ty potřebujeme pro správnou regeneraci svalstva, navíc celkově zvyšují odolnost i výkonnost organismu a také zmenšují kloubní bolesti.

5. ovesné vločky – podle mnoha odborníků na zdravou výživu se jedná o superpotravinu, kterou bychom měli mít ve svém každodenním jídelníčku. Dopřát si je můžeme i po nějaké fyzicky náročnější aktivitě, zvláště pokud nám jde o růst svalové hmoty. Vločky pomáhají s regenerací organismu po větší námaze a také pomáhají snížit pocit únavy. V podobě různých sušenek a tyčinek mohou být přesně tím mlsem, který ještě v organismu doplní chybějící sacharidy.