Banán na hubnutí i na bradavice

Zázračný banánBanány jsou velmi oblíbené ovoce, zvláště mezi dětmi, ale nepohrdnou jimi ani dospělí. Jejich nedostatek v dobách před listopadem 1989 z nich dnes učinil jakýsi antikomunistický symbol, něco jako byly za tzv. komunismu párky či pomeranče  pro prvorepublikového Malého Bobše. Ale náš organismus moc politika nezajímá. Pro ten je důležité, že banány jsou nejen chutné, ale také celkem zdravé, mohou pomoci s hubnutím a navíc … lze je využít i na bradavice.

Ohledně užitečnosti banánů pro zdraví, můžeme na chvilku odhlédnout od toho, co obsahují a nebo od vědeckých rozborů prospěšnosti té či oné látky a podívat se na toto ovoce prostým selským rozumem. Dneska jíme různé vymyšlenosti, polotovary, řídíme se mnohem více chuťovými pohárky, akčními nabídkami, snobismem apod.  i kdyby to pro náš organismus nemělo být příliš prospěšné. V přírodním světě se zvířata řídí tím, co jim pudy napoví, že je pro jejich zdraví nejdůležitější. A nyní si stačí už jen položit prostou otázku. Jaké ovoce milují naši nejbližší příbuzní z přírodní říše?

Od selského rozumu se vraťme přeci jen k odbornějšímu přístupu, aneb co vlastně takový banán obsahuje. Pokud budeme jíst banány, neopustí nás optimismus a život nám bude připadat lepší. Způsobuje to vysoký obsah serotoninu, který bývá občas nazýván také hormonem štěstí. Obsahuje také slušné množství draslíku a hořčíku, což prospívá našemu srdci. Pod žlutou (či v našich obchodech spíše zelenou či hnědě flekatou) slupkou máme i hezkou zásobu vitamínu C, B (včetně kyseliny listové) a provitamínu A neboli beta karotenu. Banány navíc jsou velmi dobrým antioxidantem, díky čemu mimo jiné jsou velmi dobrou prevencí proti vzniku rakoviny. A také pomáhají bojovat s vysokým obsahem cholesterolu. Ve sto gramech ovoce je kolem sta kilokalorií, přesná míra záleží od zralosti plodu. V tomtéž množství je kolem dvaceti gramů uhlovodanů a přibližně dva gramy vlákniny.

Docela oblíbená v posledních letech jsou i různé banánové diety. Nejméně drastická spočívá v tom, že každé ráno si dáme jeden opravdu hezky zralý plod (malé můžeme zbaštit dva). Zapijeme je sklenicí vody, která má pokojovou teplotu a poté se vrátíme k normálnímu jídelníčku na zbytek dne – čili dvě svačiny, oběd, večeře, vše podle klasických pravidel zdravé výživy a bez přejídání. Jediné co musíme dodržet je konec konzumace čehokoliv po osmé hodině večerní. Čehokoliv znamená samozřejmě také žádné zobání oříšků a jiných drobností při televizi. Tuto dietu je možné trochu zpřísnit a úbytek váhy by měl být pak výraznější, pokud vyřadíme z jídelníčku téměř úplně sladkosti, a přestaneme jíst zmrzliny a pít alkohol. I když to druhé je vlastně samozřejmé, protože v ostré verzi banánové diety se smí pít pouze voda (bez bublin). Také bychom u tohoto způsobu redukce váhy měli zmenšit konzumaci mléka a mléčných výrobků. Existuje i drastická třídenní verze, ve které jíme každý den tři banány, pro změnu pijeme tři sklenice mléka a doplňujeme tekutiny dvěma litry neperlivé minerální vody – toť vše, žádné další jídlo. Po skončení třídenní kůry se vracíme k normálnímu stravovacímu režimu, jen si hlídáme, abychom jedli menší porce než dříve.

V nadpise je uvedeno nejen hubnutí, ale i bradavice. U nás je asi nejznámějším „antibradavičníkem“ vlaštovičník, ale banány mohou být v léčbě úspěšné také. Nejjednodušším způsobem je použití slupky banánu, kterou si každý večer na noc přilepíme náplastí k místu postiženému bradavicí či bradavicemi (vnitřní stranou na kůži). Po několika týdnech by měly zmizet. Lepším a trochu rychlejším způsobem je zlepšení této kůry ještě o působení citronu. Každý večer před spaním na půl hodiny k postiženému místu přiložíme vatičku nasáklou citronovou šťávou na půl hodiny a nebo stejně dlouho namáčíme bradavice v směsi citronové šťávy a vody v poměru jedna ku jedné. A poté zase kousek banánové slupky a náplast na spaní. No a třetí metoda zase vychází z celonočního banánového zábalu, jen před ním, místo využití citronové šťávy, bradavici pořádně natřeme druhým kouskem banánové slupky (vtíráme přinejmenším minutu). Všechny způsoby banánové léčby bradavice vyžadují pravidelnost a trpělivost.