Banánová dieta

Existuje velké množství diet, které slibují relativně rychlé zhubnutí, ale cenou za to jsou převážně dost drastická pravidla (o následném jojo efektu ani nemluvě). Banánová dieta není až tak přísná, ale přesto podle jejích autorů můžeme shodit dokonce sedm kilogramů během třiceti dnů. Lze ji vyzkoušet ve třech variantách. Jedna trvá tři dny, druhá týden a třetí měsíc. Původ této diety můžeme hledat v Japonsku.

Třídenní verze je sice nejkratší, ale také nejnáročnější. Během té doby smíme sníst každý den tři banány, vypít tři sklenice mléka a také tři litry nesycené minerální vody. Během té doby bychom měli shodit tři kilogramy. V případě této verze je ale jojo efekt téměř zajištěn.

V sedmidenní verzi jíme přeci jen o něco více, i když asi většina lidí stejně bude pořád trápit nepříjemný pocit hladu. Jíst bychom měli třikrát denně mističku se třemi lžičkami ovesných vloček promíchanými s rozmačkanou polovičkou banánu, lžičkou medu a kelímkem přírodního neslazeného jogurtu. Mezi jídly sníme jedno menší jablko (čili celkem dvě denně) a během dne bychom měli vypít ještě jeden a půl litru nesycené minerálky.

Nejdelší, ale zároveň relativně nejpříjemnější verze trvá třicet dní. U ní je také nejmenší riziko jojo efektu, protože de facto jíme úplně normálně, jen s určitými, ale ne příliš ostrými, omezeními. Každý den ráno snídáme jeden banán a zapijeme ho skleničkou minerálky bez bublinek. Pak už se stravujeme normálně (i když podle klasických zásad, čili lepší jsou menší porce, ale častěji), z jídelníčku jen vyřadíme sladkosti (jednou denně si můžeme, ale nemusíme, dát kostičku čokolády), alkohol a co nejvíc omezíme mléčné výrobky. Solíme pokud možno minimálně, nejlepší je vůbec nesolit. Oněch v úvodu zmíněných sedm kilogramů by mělo být výsledkem právě třicetidenní banánové diety.

Podle autorů tato dieta pomáhá nejen zhubnout, ale účinkuje i proti stresu a únavě. Samozřejmě jako u každé úpravy jídelníčku i v tomto případě pro udržení úbytku na váze nestačí jen zavést nějakou dietu. Pohyb je velmi důležitou součástí správné životosprávy a bez něj se nám trvale nepodaří udržet váhu pod kontrolou. Krátkým verzím banánové diety by se měly vyhýbat nejen těhotné a kojící matky, kterým upravovat jídelníček by měl jen odborník, ale také ti, kteří mají problémy se srdcem a ledvinami – dostáváme do těla výrazně více draslíku než obvykle.