Studené nohy a ruce

Hodně lidí trápí studené nohy nebo ruce a nebo dokonce oba tyto problémy najednou. V létě je to mírně otravné, ale dá se s tím vydržet. Průšvih nastává od podzimu do jara, kdy naše nepohodlí roste souběžně s tím, jak klesá teplota za oknem. Tento neduh bychom neměli úplně podceňovat, občas může jít i o informaci našeho organismu, že máme závažný zdravotní problém.

Naše pokožka je velmi citlivá na změny teploty. Můžeme to pozorovat i holým okem. Pokud přebýváme v nějakém velmi studeném prostředí, tak nám kůže postupně bledne nebo dokonce nabere lehce šedavý odstín. No a samozřejmě cítíme chlad. Mimo jiné je to způsobeno zpomaleným kroužením krve v pokožce, díky čemu náš organismus uchovává zdraví potřebné teplo uvnitř. Takovéto pocity a vizuální efekty jsou ale normální a týkají se každého člověka.

Zpozornět bychom měli, pokud máme studené ruce či nohy i v naprosto normálních situacích, přesněji pokud tímto problémem začneme trpět stále. Ve velké části případů jde o jisté genetické predisposice, ale i ty může spustit nějaká událost. U stejného člověka v jiné situaci by se zase vůbec nemusely objevit. Přitom všem bychom neměli zapomínat na dvě věci. Pokud je někdo chráněn silnější tukovou vrstvou, tak mu samozřejmě chlad překáží méně. Navíc to, že je nám častěji zima na konečky prstů, jak u nohou, tak i u rukou, není nic zvláštního ani důvod k panice. Jak už bylo uvedeno výše, nejvýznamnější roli hraje prokrvení a samozřejmě ty části těla, které jsou od srdce nejdále, budou také nejhůře prokrvené.

No ale nyní už konkrétně k tomu, jaké zdravotní problémy mohou vyvolávat pocit studených rukou nebo nohou. Mezi jednoznačně hlavní příčiny patří nějaký problém s krevním oběhem. Ne vždy to musí znamenat nějakou nemoc. Někdy je na vině nějaký nevhodný kus oblečení či bižuterie, který brání krvi v její bezproblémové cestě po celém těle. Jindy je zase příčina psychického rázu. Pokud nás něco trápí nebo jsme pod neustálým stresem, tak rozhodně tělo, včetně srdce, také nefunguje ideálně. Další skupina lidí, kteří mají problém se studenými končetinami jsou ti, kteří mají sedavý styl práce, zvláště pokud musí hodně často pracovat s počítačem. Mezi výrazně závažnější příčiny patří různé nemoci, které vznikají při poruše imunitních schopností organismu a nebo při nemocech naší oběhové soustavy. Občas to může být také známka Raynaudova syndromu, problémů se štítnou žlázou  nebo revmatu.

Léčba a nebo alespoň zmírnění obtíží, závisí vždy od příčin, které mají na vině tento neduh. Je nutné  samozřejmě udržovat jak nohy, tak ruce v teple. Po příchodu z chladnějších míst si dávejme rozehřívající nekofeinové nápoje. Pokud máme příliš těsné ponožky nebo náramky, vyměníme je za volnější (totéž se týká samozřejmě jakékoliv jiné části oděvu nebo ozdob). Pokud nás neustále trápí stres, pokusíme se najít co nejvíce kvalitních způsobů relaxace, věnujme se sportům a vyhýbejme se psychicky náročným situacím. No a pokud máme sedavou práci, zvláště u počítače, nezapomínejme se jednou za čas zvednout, protáhnout nohy a hlavně procvičit ruce. Také je užitečné používat kvalitní podložky pod myš, existují také podobné výrobky pod klávesnici. No a samozřejmě musíme mít dobrou židli a pracovní stůl ve správné výšce. Kouření patří mezi další faktory, které negativně ovlivňují krevní oběh, takže pokud holdujeme tabáku, je dobré si znovu promyslet všechny zápory, které přináší. Pomáhá také redukce kofeinu, který dostáváme do těla, ať už v podobě kávy nebo různých sladkých limonád. Při koupání střídejme teplou a chladnější (nemusí být úplně studená) vodu, po mytí ošetřeme ruce mastným krémem, protože i odpařování vody ochlazuje. No a pokud výše uvedené rady stále nepomáhají a studené ruce či nohy nás neustále trápí, je dobré navštívit svého lékaře a pro jistotu zjistit, jestli nemáme nějakou závažnější nemoc. Její léčba vyřeší i problém s chladem.

1 komentář u „Studené nohy a ruce“

  1. Mamce se osvědčily ponožky s masáží chodidla – složení bavlna, viskóza, polyamid,lycra, česká výroba. Jsou určené i (nebo možná původněú) pro diabetiky, ale na studené nohy prý fungují a jsou příjemné.

Komentáře nejsou povoleny.