Zdravá chodidla bez bolesti

Během celého života nachodíme desítky tisíc kilometrů a to i v dnešní lenivé době, když jsme zvyklí všude popojíždět. Britští vědci vypočítali, že by to mělo  být průměrně tři kilometry denně. Pak už stačí násobit počet dní v roce a délku života a je nám jasné, že naše chodidla jsou vystavena za život hodně velké zátěži. Co dělat, aby nám zdravá sloužila co nejdelší dobu ?

Vyhýbejme se stání a sezení ve stále stejné pozici. Je samozřejmé, že jsou práce, které něco takového vyžadují. Ale i u těch kde stojíme, dokážeme najít pár chvilek na průběžné protřepání nohou a ideální je jednou za hodinu udělat například pár dřepů. Pokud sedíme, pokusme se najít nějaký malý stoleček či židličku, o které později opřeme své nohy a občas s nimi zakroužíme.  S tím je spojena i další věc, při odpočinku zvedejme nohy. Ten „strašný“ zvyk Američanů, jakým jsou nohy na stole, je ve skutečnosti velmi prospěšný našemu zdraví. Nemusí být na stole, mohou být i opěradle židle či opřené o stěnu. A během spaní přesuňme malý polštářek pod nohy a ty nám budou pak vděčné.

Zdravá chodidla i nohy získáme také díky správné životosprávě. Je asi naprosto logické, že mnohem víc unavené a poškozené budou díky tahání výrazně větší nepřirozené váhy. Takže je velmi rozumné celý život hlídat svou váhu. Nemusíme shazovat kila v nějakých drastických dietách, stačí vážit tolik, kolik je pro náš vzrůst a pohlaví normální  a zdravé. Součástí správné životosprávy je ale také například eliminace škodlivých návyků, pro naše nohy obecně je velmi špatné kouření. A chodidlům, nohám a celému tělu prospěje také pravidelné cvičení. Díky němu posílíme naše kosti a svaly. Dobře prokrvené nohy budou zdravější. Chodidlům prospěje i chození na boso po trávníku nebo na písku. Doma je dobré mít gumový masážní kobereček.

Vyhýbejme se i příliš vysokým teplotám, které způsobují rozšiřování žil. Omezujme opalování, při koupání dbejme na rozumnou teplotu. Velmi významný je i správný výběr bot. Vysoké šněrovací boty v létě rozhodně nepatří mezi to nejrozumnější, co si  můžeme na nohy natáhnout, nejenže je unavujeme jejich vahou, ale navíc jim tam děláme malou sauničku. Asi všem je jasné, že boty na vysokých podpatcích jsou pro chodidla naprostá zhouba. Ale rozhodně není zdravé nosit boty úplně ploché. Podpatek kolem dvou až tří centimetrů je ideální, dobrá je také špička spíše širší než užší. Boty by měly být z přirozených materiálů, omezíme tím nadměrné pocení a také vznik mykózy.

Večer před spaním je dobré ještě masírovat nohy, postupujeme od palců směrem k srdci. Před masáží při sprše je dobré i chodidla osprchovat několikrát na střídačku studenou a teplou vodou. Koupel je pro unavené nohy obecně velmi vhodná a pomáhá jim dobře relaxovat. Jak už bylo uvedeno výše, neměla by být horká. Vlažná stačí a je dobré při ní využít léčivou sílu bylin. V tomto případě jde o přesličku, jírovec nebo měsíček, vyberme co máme a podle možností různě střídejme. Sto gramů léčivé byliny zalijeme pěti litry vroucí vody, přikryjeme pokličkou a necháme celou noc či celý den louhovat. Před použitím přecedíme, mírně ohřejeme a namáčíme si nohy přibližně dvacet minut. Opuchlé nohy léčíme rozmarýnem. Využijeme také sto gramů, které zalijeme pěti litry vody a pod pokličkou na minimálním plameni půl hodiny ohříváme – voda se nesmí vařit. Přecezenou tekutinu nalijeme do teplé vany a v té se poté dvacet minut koupeme.