Jak se chránit před vznikem puchýřů na noze

Puchýř na noze může velmi zkomplikovat jakýkoliv pohyb v uzavřené obuvi. Jestliže je hodně veliký, může nepříjemná bolest dokonce na pár dní úplně znemožnit vycházení z domova. Jako vždy je i v tomto případě nejlepší problémům předcházet a pokud možno maximálně omezit riziko vzniku puchýřů.

Ve většině případů je na vině výběr nevhodné obuvi. Zvláště v posledních letech, kdy lidé milují nakupování levných věcí po internetu, se potíže s puchýři výrazně množí. Boty bychom si měli vždy vyzkoušet a to nejen tak, že si je na židli natáhneme na nohy a hned zase sundáme. Je třeba se v nich trochu projít. Když se postavíme, mezi špičkou boty a palcem by mělo být trochu místa, úplně těsné boty nikdy nerozchodíme a budou nám tvořit puchýře pravidelně. Nákup obuvi je lepší nechat na odpoledne, zvláště v létě či po delším chození mohou být nohy mírně oteklé a velikost boty takovýto přirozený stav musí zohlednit.

Puchýře mohou vzniknout i v relativně slušné obuvi, zvláště pokud nohy vystavíme nějakým extrémnějším zážitkům, jako jsou dlouhé výlety či nějaké vysokohorské túry. Jestliže potíže s puchýři máme častěji, je dobré si před výpravou nejrizikovější místa potřít vazelínou (samozřejmě ještě před natažením ponožek) nebo olivovým olejem. Někdy také pomáhají dvoje ponožky, první velmi tenké, díky kterým vznikne ještě jedna vrstva mezi kůží a tvrdší botou. Pokud se nám nohy silně potí, je užitečné je před delší procházkou nastříkat antiperspirantem. Suchá noha znamená méně puchýřů, takže například pokud někde brodíme potok nebo se v půlce výletu koupeme, před další cestou je důležité si chodidla pořádně vysušit.

Nedílnou součástí prevence by měla být i pravidelná péče o nohy. Používání pemzy či škrabky určitě riziko vzniku puchýřů hodně omezí, stejně tak je dobré chodidla mazat různými změkčujícími krémy. Změkčit paty a kůži na nohou dokážou i různé domácí metody či tak zvané babské rady. Oblíbený je tvaroh, citronová šťáva, pomoci může i peeling kávovým lógrem po kterém nohy namasírujeme olivovým olejem. Také si můžeme pravidelně dopřát šalvějovou lázeň a nebo chodidla jednou za čas namáčet do vody ve které jsme předtím uvařili nakrájené brambory.