Zdravá chůze naboso

Léto je skvělý čas, kdy můžeme na čas odložit botky a začít chodit naboso. Podpoříme tím svůj imunitní systém, zlepšíme si náladu, posílíme srdce a zdokonalíme činnost dýchacího ústrojí. Chůze bez obuvi prospívá dětem i dospělým, praktikovat ji můžeme nejen doma, ale také venku na různých procházkách v přírodě.

Výhody chůze naboso si všimli už ve starověké Číně. Podle různých mystických teorií člověk velkou část energie získává přímo ze země. A tak je jasné, že když si mezi tělo a zemi dáme nějakou překážku, přesun životodárné síly je výrazně omezen. Člověk je pak více unavený a má oslabenou imunitu. Navíc podle čínské medicíny chůzí naboso masírujeme různé body na chodidlech, které jsou zodpovědné za správné fungování tělesných orgánů. U nohy svírané botou k zdraví prospěšné masáži nedochází.

Čínské teorie de facto potvrzuje i moderní medicína i když nepoužívá stejnou terminologii. V botách se sice převážně cítíme pohodlně (pokud neděláme ten strašný hřích, jakým je nošení příliš těsné obuvi jen z módních důvodů bez ohledu na nepříjemný pocit, který to přináší), jenže tělo za to platí jistou cenu. Naše svaly leniví a to rozhodně není pro zdraví nějak prospěšné. Chůze naboso kromě svalstva posiluje i oslabené šlachy, klouby a zlepšuje držení těla, díky čemu můžeme redukovat i různé potíže s páteří.

Různých efektů na celý organismus si můžeme všimnout velmi jednoduše. Stačí se postavit na paty, špičky a nebo na vnější hrany nohou. Najednou sami ucítíme, jak se nám tělo narovnává do správné polohy. Proto je dobré si i takto občas při pobíhání bez bot zacvičit.  Bez obuvi také můžeme léčit problémy s plochými nohami a je to prevence proti vzniku vbočeného palce. Naboso nám navíc nehrozí různé puchýře, otlaky či bolavé a v horku i oteklé nohy, které může vyvolat chůze v botách (zvláště pokud nás někde malinko tlačí a nebo jsme je koupili tzv. nadoraz).

Věda částečně potvrzuje i teorii s body, které ovlivňují náš organismus. Je totiž fakt, že na chodidlech se nachází několik tisíc nervových zakončení. A tak chůze naboso po drsném povrchu stimuluje nervovou soustavu a ta zase povzbuzuje k práci celé tělo. Zlepšuje se oběh krve, vše je lépe okysličeno a tím dochází i k detoxikaci organismu. Což v následné fázi přispívá k lepší činnosti jater, plic, ledvin a srdce.

Samozřejmě existují i jistá rizika. Bez bot bychom měli chodit jen po bezpečném podloží, kamínky nebo střepy mohou způsobit nepříjemné zranění, které navíc mimo domov ne vždy můžeme dobře ošetřit a riskujeme tak nějakou infekci. Chůze bosky v místech, kde se pohybuje velké množství lidí, také zvyšuje rizika výskytu plísní nohou a nehtů. Pokud máme jemnou nijak neotuženou kůži na chodidlech, tak během prvních procházek naboso se mohou vyskytnout i menší odřeniny nebo puchýře, ale tyto problémy s narůstající frekvencí výletů bosky mizí.

2 komentáře u „Zdravá chůze naboso“

  1. Tak když je chůze bosýma nohama tak zdravá, proč si afričané kryjí chodidla kousky pneumatik přivázaných k chodidlům?

    • Protože to přeci není všude. Nikdo neříká, že bychom měli běhat po ostrých skalách či ulicích posetých střepy. Ale chůze na boso má své historické i vědecké opodstatnění. Samozřejmě za určitých podmínek.

Komentáře nejsou povoleny.