Snížení cholesterolu přírodní cestou

Když nám doktor poprvé naměří zvýšenou úroveň cholesterolu, neznamená to nic tragického. Sice v dlouhodobém horizontu takový stav může způsobit různé závažné zdravotní problémy, ale zároveň existuje spousta metod, jak dosáhnout snížení cholesterolu na přijatelnou úroveň plně přírodní cestou.

Skoro celé kouzlo, které zabírá u naprosté většiny lidí se skrývá v jedné krátké větě. Musíme změnit svou životosprávu. A nejde o nic radikálního, zvládnout to může skoro každý. Bohužel je v nás zakořeněná nějaké nehorázná lenost a pohodlnost, která místo pár drobných změn ve svém životním stylu či jídelníčku nás tlačí ke konzumaci různých pilulek. Než vyjet z ustálených kolejí, raději doufáme, že farmaceutický bůh vyřeší všechny případné potíže. A tak když nám léky na snížení cholesterolu vyvolají nějaký jiný zdravotní problém, tak přeci určitě už někdo vymyslel zázračnou pilulku, která ho řeší (a vytvoří zase jiný, který jsme do té doby neměli). A tak dále a tak podobně až do chvíle, kdy zobeme každý den desítky prášků a naříkáme na naprosto příšerné výdaje za léky, které nabourávají rodinný rozpočet.

Pokud nechceme sklouznout do nekonečného koloběhu polykání různých pilulek, měli bychom se nejdříve zaměřit na úpravu jídelníčku. Díky tomu přírodní cestou omezíme přísun nadměrného množství cholesterolu, se kterým si pak náš organismus neví už vůbec rady. A tady nejčastěji nastává jedna ze základních chyb. Po diagnóze u lékaře se postavíme k léčbě radikálně, ze svého každodenního menu odstraníme vše, co zvyšuje cholesterol a po několika dnech či maximálně týdnech se vrátíme zase zpět, ke svým původním stravovacím návykům. Protože nové potraviny nám prostě nechutnají. Takový extrémismus nemá smysl. Pokud si dáme rohlík s máslem, tak se svět nezhroutí, stejně i v situaci, kdy si dopřejeme jednou za čas například smažený sýr s hranolkami. Důležité je množství „špatných“ potravin a hlavně dostatečný přísun těch „dobrých.“ Pokud chceme dosáhnout snížení cholesterolu, je nutno prostě zobat více vlákniny (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina), rostlinných sterolů (např. semínka slunečnice či dýně) a zvýšit přísun nenasycených kyselin (ryby, kvalitní oleje). A pokud snížíme konzumaci tučných potravin na polovic oproti původnímu stavu, máme téměř jistě vyhráno.

Úpravu jídelníčku totiž musí doplnit ještě druhý krok. A tím snížení tělesné váhy a pohyb. Tady lidé také dělají obvykle dvě základní chyby. Kila mají jít přeci dolů nějakou zázračnou metodou během pár dní a proto  se týrají různými magickými dietami z časopisů. A tak místo zlepšení stavu přichází jojo efekt a případně další zdravotní potíže. Pokud víme, že trpíme velmi výraznou nadváhou, změny by nám měl doporučit dietolog. A my bychom se měli předem psychicky nachystat na to, že jde o běh na dlouhou trať, který potrvá minimálně několik měsíců (vše záleží od toho, kolik musíme shodit). Druhý mylný přístup je ten, že se vrhneme z ničeho nic na x různých sportů, domů si nakoupíme mnoho různých přístrojů a po čase zjistíme, že zase sedíme jen u televize a na nové dokonalé „cvičidlo“ sedá prach a slouží nám jako věšák na košile. Zase je zde lepší metoda malých kroků. Váhu a také úroveň cholesterolu sníží jakýkoliv přirozený pohyb. Takže stačí začít malými procházkami každý večer po práci (nebo před ní) a navíc bychom měli omezit používání auta. Jde to i bez větších problémů spojit. Spousta lidí miluje obrovské nákupy potravin jednou za týden (samozřejmě s károu), přitom je možné většinu věcí kupovat denně právě během malé procházky. Zabijeme tím několik much jednou ranou a ve skutečnosti moc času neztratíme. Stačí se podívat, co bychom jinak doma dělali – ty užitečné hodiny strávené surfováním na Facebooku či koukáním na Novu opravdu naše zdraví nepotřebuje.  A když si navykneme pravidelně chodit, můžeme přidat i nějaký sport. V tomto případě nemá vůbec smysl se řídit módou či reklamními letáky. Snížení cholesterolu dosáhneme jakoukoliv tělesnou aktivitou, takže pryč se super kursy na shození kil a dělejme to, co nás prostě baví.

13 komentářů u „Snížení cholesterolu přírodní cestou“

 1. bohužel i zdravá strava a pohyb, není stoprocentní proti cholesterolu, nemám nadváhu a přesto bojuji proti cholesterolu, 3 roky beru prášky na štítnou žlázu(zpomalená) není to pravý důvod, proč je vyšší cholesterol?doktor na to neodpoví, sám neví, jen slyším, že mám špatnou stravu!

 2. Můj manžel je štíhlý,sportuje, stravuje se také celkem zdravě.Přesto má vysoký cholesterol.Takže nevím kde by měl ve špatné stravě ubrat,nemohl by snad už nic jíst a to by zase nebylo dobré.Přesně jak říká paní v předešlém článku.

 3. Je to tak,určitě v tom hraje roli i něco jiného.Já mám nadváhu,děláme zabijačky,smažíme na sádle a miluju sladké. Sestřička u pana dr. mi vždy říká jak to dělám,že mám cholesterol v pořádku a ona jí zdravě a bojuje s vysokým cholesterolem.

 4. a je to tak, jím zdravě, zeleninu, semínka, nejím maso, živočišné produkty, cvičím, a přesto vysoký cholesterol, jak je to možné ??????

 5. souhlasím s předchozími názory. Jednu dobu jsem měla cholesterol 7,7 pak jsem si někde přečetla, že to dělaj „nervy“ tak jsem se snažila skoro vše hodit za hlavu a neřešit neřešitelné a při stejné stravě a nesportování jsem měla 5,8. Teď jsem si nechala cholesterol opět proměřit a mám 7,1. Věřím, že až si proberu, sepíšu a zhodnotím, co zase „zbytečného řeším“, že půjde hladina cholesterolu zase dolů.

 6. Cholesterol je bohužel dědičný. Má ho moje maminka,já,i,dcera. Všechny jsme štíhlé,a dcera je několik let vegetariánka. Takže v nezdravém životním stylu to není.Doktorka mi straší,že když nebudu brát léky,čeká mne infarkt,nebo mrtvice,možná všechno dohromady 🙂 Ale mně se nechce do konce života brát prášky,které určitě škodí zase něčemu jinému.Doufala jsem že tu najdu nějakou radu. Andrea

 7. Zdravím a souhlasím s předchozími komentáři. Už 3 roky bojuji s obvoďákem, že nechci brát chemii na snížení cholesterolu. Můj jídelníček je naprosto předpisový, pohyb denně 3 hodiny, mám skoro vegetariánskou stravu a cholesterol 8,5 moll. Je to způsobeno dědičnou nadprodukcí cholesterolu v játrech. Normálně stravou přijímáme/pokud jíme normálně/ tak 300mg cholesterolu, ale játra si tvoří denně 1200mg. Takže dietou to moc nespravíme. Zkoušela jsem už všechno – tinktury Joalis-Liverdren a Liverhelp, Metabol. Nepomáhá nic. Teď zkouším kyselinu listovou a skupinu vitamínů B, které by měly potlačit látku, která může za tvorbu cholesterolu. No a pustila jsem se do očisty jater, aby měly lepší funkci. Může být drastická – třídenní hladovka, projímací soli a pití oleje s citronovou šťávou. Já zvolila půlroční a pozvolnou, která mě nestresuje. Každé ráno nalačno 1,5 lžíce velmi kvalitního olivového oleje, 1 lžíci dobrého medu a 1 lžíci čerstvé citronové šťávy – pěkně svižně za sebou, jak je napsáno. Mám to brát 1/2 roku, opakovat každého 1/2 roku. Na kontrolu jdu v srpnu, tak jsem zvědavá, zda to zabere.
  Ale jinak lékař pravil, že pokud sportuji a stravuji se zdravě, tak bych měla ten cholesterol nějak eliminovat a neusazuje se pak v tepnách, pohyb to spálí. Tak se prý nemám stresovat.
  Tak to jsou mé zkušenosti, pokud někomu pomohou.

  • Dobrý den, velmi mě zaujal Váš názor na snížení cholesterolu, chtěla bych vyzkoušet Vaši radu na očistu jater, od zítřka jdu na to . Zajímalo by mě , jak dopadly vaše výsledky v srpnu .

 8. Je mi 60 let s cholesterolem stále bojuji i když sportuji(kolo,lyže,turistika,)prostě mám pohybu dost.V loni mi pan doktor napsal Lipanthyl 267M a i když mi po něm bylo hrozně špatně,musela jsem ho brát.V loni po nějakém úrazu v nemocnici mi zjistili,že mám jaterní testy 10.Byla jsem na magnetické rezonanci kde nic nezjistili,až jaterní biopsie.Játra jsem měla obaleny tukem a to udělali prášky Lipanthyl,takže jsem málem zemřela.Už nic takového neužívám i když mám cholesterol trochu vyší,ale jsem skoro v pořádku.Myslím že dnes jde lékařům jen o prachy a né o naše zdraví Mila

 9. Je mi 63 let,musela jsem užívat na cholesterol dokonce dva prášky denně,ačkoliv jsem měla cholesterol v mezích, ale pan doktor kardiolog se upsal firmě Merc.Asi po pěti letech mě zacla šíleně bolet hlava a to skoro stále, chodila jsem na neurologii,brala silné léky na bolest,byla jsem stále ospalá ,na kole jsem ušlapala pár metrů,zkrátka mi ubývala energie.Prášky jsem přestala brát,přestávaly také strašné bolesti hlavy, na kole jezdím 10 až 15 km denně a nic mi to nedělá.Zatím zjistili na gynekologii cystu a tak čekám, jak vše bude pokračovat.Snažím se brát různé očišťovaci byliny a doufat,že se má otrava z léků bude vytrácet a že nedostanu rakovinu.Také během mého povinného braní tzv. léků na cholesterol se mi zhoršily hodnoty u ledvin, jater náběh na cukrovku a vyšší tlak.Věřím, že kdybych pokračovala dál a poslouchala lékaře,tak už bych tu nebyla.

 10. Je mi 45 let,celý život sportuji ,jím zdravě,mám 60 kg a přes to mi paní doktorka při preventivní prohlídce oznámila,že mám vysoký cholesterol!
  Po předchozích přečtených zprávách usuzuji,že to není nadváhou,špatnou stravou,ale úplně něčím jiným……Odpoví nám někdo??????

 11. Mám vysoký cholesterol, bohužel jsem to zdědila po mamce. Snažím se jíst zdravě a asi za 3 měsíce půjdu na kontrolu, třeba i dřív, udělám vše pro to, aby se vše dalo do pořádku, věřím v tomto panu doktorovi. Myslím, že si musí každý sáhnout do svého svědomí, jak žije. Bylo mi řečeno, že cholesterol není ze stresu, ale z jídla.

 12. nejsem zadny drobek,cely život cholesterol v norme,ted 3 roky zpatky velmi naročne obdobi menopauzni…5let jídelníček dle diabetoložky a cholesterol 8-takze za me ne jidlo ale stres a zdravotni potiže

Komentáře nejsou povoleny.