Přírodní diuretika

Diuretika zvyšují vylučování vody a různých škodlivin močí. Používají se při potížích s vysokým tlakem, některých otravách a také na různé nepříjemné otoky. Patří mezi často předepisované léky, ale určitě stojí za to se poradit se svým lékařem, jestli v tom či onom konkrétním případě by nebylo pro tělo šetrnější použití nějaké přírodní alternativy.

Silice, které obsahuje petržel, březové listy, kukuřičné „vlasy“ či přeslička působí mimo jiné i jako přírodní diuretika a mají velmi kvalitní dezinfekční účinek. Tyto bylinky napomáhají tělu při detoxikaci a vyplavují nejrůznější usazeniny z těla. Mají v sobě i flavonoidy, které očistnou kůru podporují. Výsledkem léčivé kombinace obou látek je nejen zlepšený zdravotní stav, ale navíc i lépe vyhlížející pleť. Kromě těchto tradičních prostředků (většinou podávaných jako čaj) diurézu vyvolávají i jiné rostliny.

Tři lžičky řezané natě rdesna ptačího povaříme pět minut ve čtvrt litru vody a patnáct minut necháme stát. Tekutinu necháme vychladnout a pijeme dva  šálky denně. Tento účinný čaj se používá jako přírodní diuretikum při onemocnění ledvin a ledvinovém písku. Také se doporučuje při cukrovce, chorobách žlučníku, močového měchýře, dně, revmatismu, při průjmu a ke snížení horečky

Ze čtvrt litru studené vody a dvou lžiček drcených suchých jalovcových plodů, které necháme několik hodin vylouhovat, si můžeme připravit macerát, který pomáhá při revmatismu, dně a také na pročištění krve. Podáváme dva šálky denně.

Mezi přírodní diuretika patří i odvar z květů prvosenky jarní. Má lehké močopudné a posilující účinky. Čistí také pleť a kdysi se uvádělo, že pomáhá vyhlazovat vrásky. Stačí jen přelít čtvrt litrem vroucí vody dvě lžičky květů a nebo natě a patnáct minut pod pokličkou louhovat. Podáváme jeden šálek denně.

Ze lžíce řezané natě zlatobýlu obecného, přelité dvěma šálky vařící vody si můžeme připravit močpudný čaj, který navíc tlumí  zažívací zánětlivé procesy a zlepšuje vylučování žluči. Tekutinu pijeme až po vychladnutí, podáváme třikrát denně po jednom šálku mezi jídlem.

Trochu náročnější na výrobu, ale také velmi účinné domácí přírodní diuretikum je tinktura z lichořeřišnice. Její semínka rozdrtíme a naplníme vybranou sklenici či láhev z jedné pětiny. Dolijeme osmdesáti pěti procentní líh, protřepeme a necháme v teple louhovat čtrnáct dní. Podáváme tří kapky denně rozpuštěné ve vodě před jídlem. Tinktura se tradičně využívá i při zánětech horních cest dýchacích.

Nesmíme zapomínat na poradu s lékařem, ne vše je vhodné pro každého, zvláště opatrní bychom měli být u dětí, v těhotenství a nebo pokud souběžně „zobeme“ další léky. Přírodní diuretika jsou sice účinná, ale některé látky z bylinek mohou vyrušit působení klasických léčiv.