Přírodní léky na migrénu

Migréna patří mezi velmi bolestivé a nepříjemné zdravotní problémy, které nás bez viditelných vnějších znaků umí vyřadit z normálního fungování. Navíc často je obtížné určit její příčiny. Většina lidí automaticky polyká nějakou pilulku proti bolesti, bez ohledu na to, že vždy má větší či menší vedlejší účinky, zvláště při dlouhodobém užívání. Přitom stejný efekt nám často dají přírodní léky, které jsou převážně k organismu šetrnější. I když i u nich je lepší se nejdříve zeptat na případná rizika lékaře, zvláště v těhotenství či při oslabené imunitě.

Mezi tradiční nechemické léky na migrénu patří uklidňující studené obklady. Rozhodně pomáhají, ale je možno jejich efektivitu zdokonalit. Budeme potřebovat tři lžíce sušené mateřídoušky, kterou zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme louhovat deset minut. Poté do čiré tekutiny namáčíme nějaký hadřík či šátek, přiložíme ho na praskající hlavu a ulehneme na chvíli někam do klidu a šera. Další bylinou, kterou k tomuto účelu můžeme využít je komonice lékařská. V tomto případě budeme potřebovat dvě lžíce drogy, dále postupujeme úplně stejně jako u mateřídoušky. Tekutinu si samozřejmě můžeme připravit i do zásoby, aby byla v případě potřeby hned po ruce.

Efekt obkladů můžeme doplnit nebo nahradit (i když kombinace je vždy účinnější) léčivými bylinkovými odvary a nálevy. Pomocnou rostlinkou je v tomto případě prvosenka jarní neboli petrklíč. Půl lžíce nasekaného nebo rozdrceného kořene povaříme pět minut, přecedíme a podáváme při migréně jednu lžíci odvaru každé dvě hodiny. Využít můžeme i květy. Lžíci povaříme pět minut, odstavíme a necháme dalších patnáct minut pod pokličkou. Po uplynutí tohoto času lék přecedíme a podáváme při bolestech hlavy třikrát denně. Mezi velmi oblíbené a asi i nejznámější přírodní léky na migrénu patří nálevy z heřmánku. Stačí zalít vroucí vodou dvě lžičky této bylinky, nechat louhovat deset minut a pak tekutinu vypít – podáváme třikrát denně. Pokud předpokládáme, že za migrénou může být stres, můžeme sáhnout po meduňce. Připravuje se stejným způsobem jako heřmánek. Další pomocné bylinky jsou řebříček, kozlík, sedmikráska a kopretina řimbaba. Pokud víme, že nás migréna pronásleduje pravidelně, bylinky je možno užívat i preventivně a bolesti hlavy předcházet.

A co dělat, když nemáme po ruce zrovna žádnou léčivou rostlinu a tím pádem ani možnost možnost připravit si odvar a stále se nám nechce polykat léky? Samozřejmě zůstává nám čistý studený obklad, ale lidová moudrost v takové situaci doporučuje rozžvýkat dva až tři stroužky česneku. Společensky je to možná mírně problematické, ale ve většině případů velmi účinné. Samozřejmě tato léčba je k ničemu lidem, kteří jsou na česnek tím či oním způsobem citliví či přímo alergičtí.