Fagerstromův test nikotinové závislosti

Když začneme s většinou kuřáků mluvit o tom, že by měli přestat kouřit, převážně uslyšíme odpověď, že jsou na cigaretce závislí a že to prostě nejde. Ve skutečnosti těžká závislost se týká jen relativně malého procenta lidí, většinou je problém spíše psychického rázu. S určením, jak na tom kuřák je, může pomoci Fagerstromův test závislosti na nikotinu. Stačí jen poctivě* odpovědět na pár prostých otázek, sečíst body připsané k určitým odpovědím a zjistit vyhodnocení.

1. Jak rychle po probuzení musíte vykouřit svou první cigaretu?
a) do pěti minut (3 body)
b) v čase mezi pátou minutou až půl hodinou (2 body)
c) v úseku mezi půl hodinou a hodinou po probuzení (1 bod)

2. Máte problém nekouřit v místech kde je to zakázáno (na úřadech, ve veřejných dopravních prostředcích, nemocnicích etc.)?
a) ano (1 bod)
b) ne (0 bodů)

3. Které cigarety se nedokážete vzdát?
a) první ranní (1 bod)
b) jakékoliv jiné (0 bodů)

4. kolik cigaret denně vykouříte?
a) do deseti (0 bodů)
b) jedenáct až dvacet (1 bod)
c) dvacet jedna až třicet (2 body)
d) více než třicet

5) častěji kouříte ráno a dopoledne (po probuzení)?
a) ano (1 bod)
b) ne (0 bodů)

6) musíte kouřit i v situaci, kdy jste nemocní a většinu dne trávíte v posteli?
a) ano (1 bod)
b) ne (0 bodů)

Výsledky testu nikotinové závislosti:

1-2 body – u takového člověka se dá říci, že jeho závislost je pouze psychického rázu a je naprosto minimální. Spíše se jedná o zlozvyk či sociální záležitost. Odvykání kouření je celkem snadné. Pozor, s postupem času se většině případů závislost zesiluje, takže je lepší skončit dokud to jde.

3-7 bodů – kuřák je stále jen psychicky závislý, ale pořád se jedná o návyk psychický. Pokud se chcete odnaučit kouřit, stačí silná vůle, podpora okolí a dostatek odhodlání, ale většina lidí by si přinejmenším na začátku měla pomoci různými žvýkačkami, pastilkami nebo náplastmi, aby to bylo snadnější.

8 bodů a více – závislost na kouření je silná a hlavně fyzická. V tomto případě je extrémně těžké se odnaučit kouřit sám bez pomoci. Nejlepší je nějaká konzultace s odborníkem, který určí postup při odvykání a téměř jistě doporučí náhradní nikotinovou léčbu.

* poctivost je důležitá, nemá nejmenší smysl obelhávat sebe sama.