Jak rychle zvýšit nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak nejčastěji vyvolává apatii spojenou s únavou a rozlámaností. Sice na rozdíl od příliš vysokého tlaku přímo neohrožuje naše zdraví, ale pro člověka, kterému se zamotá hlava hned když vstane s postele, to asi není až tak velká útěcha. Proto je dobré znát různé způsoby, které příliš nízký tlak dokážou rychle zvýšit.

Nejklasičtější dvě rady jak si rychle zvýšit krevní tlak jsou všeobecně známé, ale obecně se dá říci, že i trochu problematické. Každý ví, že si stačí dát šálek silné kávy  nebo malou „štamprli“ a hned je vše v normě. Bohužel nejsou to metody pro všechny, káva má zhruba stejně příznivců jako odpůrců a podobně jako panáček není vhodná pro nezletilé (velmi nízký tlak se relativně často vyskytuje u dívek v pubertálním věku). Navíc druhou tradiční „medicínku“ si musíme odpustit za volantem, v těhotenství, pokud trpíme cukrovkou, bereme nějaké léky a tak dále a tak podobně.

Problémy s nízkým tlakem mají často lidé, kteří špatně dodržují pitný režim. Pití povzbuzuje krevní oběh a tím pádem také zvedá tlak. Účinkuje i obyčejná voda, ještě lepší může být černý nebo zelený čaj a úplně skvělé jsou šťávy z černého jeřábu (jiný název pro obchodně známější arónii) nebo z červené řepy. Ta poslední možnost je u nás velmi dostupná, lidé, které trápí nízký krevní tlak, by měli popřemýšlet o nákupu odšťavňovače a řepu si přidávat do téměř všech svých oblíbených ovocných či zeleninových směsí. Rychle si můžeme pomoci i solením, ale s touto metodou bychom měli být opatrní, aby s postupem času nevyvolala nějaké jiné zdravotní potíže.

Zvýšit tlak zdravým způsobem dokáže libovolná fyzická aktivita. I když se cítíme „na umření,“ stačí krátká rozcvička a hned se všechno zlepší, jen je nutno překonat prvotní psychický odpor. Ale pokud chceme, aby se nám tlak stabilizoval, měli bychom nějakou formu sportu praktikovat každý den. Ideální je běhání, rychlejší chůze, plavání nebo jízda na kole. Stačí přibližně třicet minut každý den. Samozřejmě někdy můžeme být velmi unaveni, v takovém případě sportování lze nahradit večerní procházkou na čerstvém vzduchu.

Rychlé zvýšení krevního tlaku přinese i studená koupel nebo sprcha. Ti, kdo nevydrží v studené vodě déle než několik vteřin, mohou vyzkoušet sprchování ledovou a teplou vodou na střídačku (změna co pět až deset vteřin). Také si můžeme lehnout a dát nohy výše než srdce, případně pomáhá, když před stoupnutím velmi silně stiskneme pěsti a překvapivě dobré efekty na nízký krevní tlak má i počítání nějaké složité matematické úlohy (stačí v duchu).