Tři koupele pro pevnější nehty

Péče o nehty je stará přinejmenším už několik tisíc let. Starali se o ně už v starověkém Egyptě, antickém Římě, ale i na Dálném Východě v mocné Říši středu. Všem bylo a je jasné, že jsou jednou z našich vizitek, proto bychom měli dbát i o jejich přirozenou krásu a zdraví. Pomoci v tom mohou i různé zpevňující koupele.

Dvacet neloupaných a nepražených mandlí si umeleme na jemný prášek, který zalijeme jednou deci vlažného plnotučného mléka. Pořádně rozmícháme a do mandlové koupele namočíme nehty na přibližně dvacet minut. Během namáčení do nich vmasírováváme mléko s mandlemi. Lázeň má regenerační a hydratační účinky, můžeme si ji dopřávat každý večer. Někdo do ní přidává i pár kapek čistě přírodních silic – nejoblíbenější jsou heřmánková, růžová a citronová.

Přeslička obsahuje velké množství křemíku, který je důležitý pro zdravý vývoj vlasů a nehtů. Tuto vlastnost můžeme využít i při domácí péči tak, že si připravíme lázeň z tří lžic bylinky, které zalijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou vychladnout. Zahřejeme na lidskou teplotu půl skleničky panenského oleje, přidáme pět lžic přesličkového nálevu, pár kapek čerstvé citronové šťávy a namáčíme konečky prstů čtvrt hodiny. Lázeň posiluje lámavé nehty a zjemňuje přesušenou kůžičku. Podle potřeby a problémů si ji dopřáváme každý třetí den. Pokud nemáme přesličku, můžeme si připravit lázeň jen z oleje a citronové šťávy. Po koupeli do nehtů vmasírujeme tzv. „olivák“. Pro zmenšení lámavosti je nutno tuto lázeň opakovat denně (což ukazuje na menší ekonomičnost než u přesličkové verze).

Když se našim babičkám rozdvojovaly nehty, tradičním pomocníkem byla želatina (klasická, zvířecího původu, čili ne alternativní agar). Dnes se vedou spory, jestli má skutečné účinky a nebo jen vytváří jakýsi krátkodobý ochranný filtr, ale i druhá možnost se může hodit a určitě nám to neublíží. Výsledky si pak každý posoudí sám a rozhodne se, jestli to smysl má nebo ne. Stačí si jen podle návodu, který je na každém sáčku či krabici, připravit teplou lázeň a namočit do ní nehty na dvacet minut. Ruce si pak opláchneme a osušíme. Koupel lze opakovat denně.