Domácí péče o nehty

Nehty jsou prevít. Občas jsou slabé, jindy se příliš lámou a nebo se nám zase stále štěpí. Většinou za to může nedostatek vitamínů nebo minerálů.  Ale zároveň je to problém, se kterým si domácí péče a případně i malé úpravy diety dokážou velmi dobře poradit.

Posílit si své nehty můžeme i zvýšenou konzumací různých želatin a sulců či jiných tlačenek a huspenin. Kolagen je prostě zázračná látka, kterou ocení celé naše tělo. Je možné si také udělat speciální želatinové koupele, do kterých budeme naše nehtíky namáčet. Jinou zajímavou látkou je ricinový olej. Prababičky by mohly vyprávět. Dnes už je jeho přímé použití výrazně méně časté – ale stále je tato velmi užitečná látka dostupná v lékárnách.  Tři lžičky této léčivé látky ohřejeme, přidáme lžičku citronové šťávy a vzniklou směs postupně vtíráme pečlivě do nehtů – začínáme u kůžičky. Poté si natáhneme bavlněné rukavičky a necháme působit sílu ricinu přibližně hodinu. Tuto kůru můžeme zdokonalit tak, že ještě do kůže na rukou vetřeme menší množství olivového oleje – v takovém případě je nejlepší nechat obě látky působit přes noc. Ono i olivový olej je možno využít také přímo, stačí, že ho mírně ohřejeme a poté v něm namáčíme konce prstů přibližně dvacet minut.

Bylinky pomáhají mnoha věcem a je samozřejmé, že v tomto případě je můžeme využít také. Je potřeba smíchat (stejné díly) třezalku, kořen lopuchu, tymián a heřmánek. Z této směsi, kterou si můžeme na později připravit ve větším množství, odebereme dvě lžíce a zalijeme je sklenicí vroucí vody. Po přibližně patnácti minutách – tekutina by měla být ještě teplá – do nálevu namočíme prsty na přibližně dalších deset minut. Velmi účinná je také přeslička, znaly ji babky kořenářky, využívat ji měly středověké čarodějnice. Pro nehty (ale také například vlasy, kosti a kůži) je nejdůležitější křemík, který tato bylina obsahuje v dosti značném množství. Kromě ní ho ale najdeme také v podbělu, pýru nebo ve rdesnu. Tyto bylinky je pak možno použít pro posílení jak v podobě různých koupelí, tak i jako čajíky či nálevy. Na lámající se nehty se dá využít také šťávu z citronu a nebo cibule, případně je můžeme potírat na půl rozříznutým česnekem (samozřejmě za předpokladu, že poté plánujeme zůstat doma a nebudeme chtít společnost osvěžovat velmi aromatickou vůní, jaká se bude linout z našich rukou). A na konec jeden malý tip pro kuřáky.  Žluté nehty od nikotinu je možno očistit tak, že je budeme potírat rozpůleným citronem a nebo pokud je dostatečně velký, tak do něj prsty přímo „zapíchneme.“

3 komentáře u „Domácí péče o nehty“

  1. No, já jsem si minulý týden koupila na nehty speciální výživu Donna Nails. Kdysi jsem užívala výživu na vlasy stejné značky, a byla jsem s ní velmi spojená, takže doufám že teď budu taky. Potřebuji je zpevnit a byla bych ráda, kdyby mi teď i rychleji dorostly. Každopádně věřím, že to bude mít větší účinek než namáčet nehty do bylinek, ale nic proti tomu nemám. Za zkoušku nikdo nic nedá…

    • Čím více chemie používáme tím lépe pro nás. Jenže to nás znamená výrobce chemických prostředků ne naše tělo. Příroda má to do sebe, že pomáhá zdraví nejvíce (pročpak asi výrobci léků a podpůrných prostředků se snaží tak zarputile ji kopírovat). Ale samozřejmě každý svého chemického štěstí strůjcem.

  2. Já jsem tedy do předražených výživ na nehty nikdy neinvestovala. Občas se mi nehty začaly lámat, tak jsem na ně napatlala ricinový olej a ráno byly jako znovuzrozené. To samé s řasy, lépe po něm rostou… Dobré rady, děkuji 🙂

Komentáře nejsou povoleny.