Nadměrné pocení nohou

Nadměrné pocení nohou není jen fyzický problém. Rozkládající se pot má bohužel jednu nepříjemnou vlastnost – vydává velmi nelibý zápach. A tak každý, komu se příliš potí chodidla, se díky tomu většinou cítí hodně trapně. Zvláště v situaci, kdy se musí někde na návštěvě vyzouvat nebo přezouvat.

1. Základem všeho je samozřejmě hygiena. Proto by si lidé, které nadměrné pocení nohou pronásleduje, měli mýt svá chodidla přinejmenším dvakrát denně a používat k tomu kvalitní antibakteriální mýdlo. Po každém umytí je třeba si pořádně vysušit nohy a hlavně prostor mezi prsty. Díky tomu lze omezit i vznik různých mykóz a nadměrné praskání pat, které jsou pro každého, komu se moc potí nohy, pravidelnou denní i noční můrou.

2. Po umytí a vysušení je užitečné použít nějaký antiperspirant. Je jedno, jestli bude ve formě pudru či spreje. Prodávají se výrobky, které jsou určené přímo pro chodidla, ale lze použít i normální. I když jeho efekt je o něco slabší. Na druhou stranu bývá častěji po ruce a lze ho i snadněji a s menším pocitem trapnosti, zapůjčit.

3. Velmi významný je výběr správného materiálu, ze kterého jsou zhotoveny boty a ponožky. Uzavřená obuv by měla být pokud možno z přirozených materiálů, jako je vlna, kůže nebo plátno. Pokud to sezóna dovoluje, lepší je nosit boty otevřené. V případě ponožek je to trošku jinak. Přírodní materiály jsou sice skvělé, ale drží vlhkost blízko nohy a zvyšují tím problémy. Lepší jsou různé směsi, které dobře dýchají a odvádějí pot ven. Pokud má někdo problém s pocením nohou, měl by si s sebou nosit náhradní ponožky a během dne si je převléknout.

4. Mezi tradiční lidové metody, které omezí pocení patří čajová lázeň. Dva sáčky čistého černého čaje (čili žádné bylinkové směsi) je potřeba louhovat v jednom litru vody po dobu patnácti až dvaceti minut tak, aby nám vznikla co nejtmavší tekutina. Tu je nutno ještě rozředit dvěma litry studené vody a ve vzniklé lázni namáčet nohy půl hodiny. Přibližně po sedmi dnech by měly být vidět a cítit pozitivní efekty, pak stačí lázeň aplikovat jen dvakrát týdně. Pozor, čaj, káva či kakao jako nápoj zvyšují problém s pocením.

5. Přírodními dezodoranty, které lze použít na pocení nohou, jsou zázvor a ředkvička. Stačí je rozmixovat na kašičku a tu každý den ráno vtírat do chodidel. Zázvor také lze nastrouhat, zalít horkou vodou, nechat čtvrt hodiny louhovat a poté vodičku vtírat do nohou po každé koupeli.