Jak na spálený jazyk

Stalo se to asi každému. Srkáme nějaký horký nápoj a nebo se nedočkavě vrhneme na přinesenou polévku, dáme si první hlt či lžíci a hned začínáme cítit, že něco není v pořádku. Jazyk jakoby zdrsní, ztratíme v něm cit a vůbec se cítíme nepříjemně. Je spálený nebo možná přesnější by bylo říci, že jsme si ho opařili. Většina lidí to neřeší, prostě počká několik hodin a problém sám ustoupí. Ale celý proces jde převážně urychlit. Stačí jen vědět, jak na to.

1. velmi účinně pomůže se spáleným jazykem led. Stačí prostě jen cucat kousek kostky a přesouvat ji v puse. Nemusíme ji tlačit přímo na spálené místo. Pokud nejsme doma a tato nehoda se nám stala v restauraci, není problém si objednat nějaký chlazený nápoj s ledem. A pokud jsme doma a nemáme mrazák, můžeme efekt částečně nahradit vyplachováním pusy pod tekoucí, pokud možno co nejstudenější, vodou.

2. mnohé lidi to asi překvapí, ale spálený jazyk a patro může uklidnit i sůl. Samozřejmě nesypeme ji přímo do pusy, vezmeme si čtvrt lžičky, rozmícháme ji v teplé (ne horké) vodě, kterou pak po malých hltech nabíráme do úst a snažíme se ji tam co nejdéle udržet. Dojde tak k zmírnění nepříjemného pocitu a navíc dojde k dezinfekci spáleného místa.

3. když sníme něco hodně pikantního, tradiční babská rada zní, že bychom měli vše zajíst suchým chlebem a nebo zapít mlékem. A to druhé funguje i v případě opaření jazyka. Stačí pomalu pít hodně studený nápoj a úleva by se měla dostavit. Pokud nám v této léčbě brání alergie, můžeme mlékem jen ústa proplachovat (a nebo ho držet v puse dokud nezačne teplat a pak vyměnit na studené) a nakonec je ještě nakonec vypláchnout vodou.

4. pomoci může i lžička medu, kterou dáme do pusy, snažíme se ji co nejdelší dobu nepolknout. Medem bychom měli obalit spálené patro nebo jazyk. Měl by být pokud možno kvalitní domácí, cukrové vody ze supermarketů mají většinou jen minimum a nebo dokonce vůbec žádné léčivé účinky.

5. zmírnit potíže s opařeným jazykem mohou i různé léky a vodičky, které se používají proti aftům.

4 komentáře u „Jak na spálený jazyk“

  1. Děkuju:)

  2. Super díky

  3. Díky moc mi to pomohlo 🙂

Komentáře nejsou povoleny.