I velmi malá tříska se může změnit na hodně nepříjemný a bolestivý problém. Musíme ji pokud možno co nejrychleji vyndat, protože jinak se jí organismus pokusí zbavit sám a to trvá mnoho dní. Navíc oteklé místo s třískou je velmi citlivé na dotyk a může znepříjemňovat normální fungování. Zvláště pokud se nám zapíchla do jemné kůže na prstech.
Nejjednodušší způsob, je de facto bezbolestný a trošku vypadá jako magie. Jeho vadou je to, že nepřinese úlevu okamžitě a někdy bohužel nefunguje. Stačí odříznout přibližně půl centimetru tlustý plátek cibule, přiložit ho na třísku a něčím připevnit (obvazem či náplastí). Pak už stačí jít do postele a počkat do rána, kdy by mělo být po problému. Samozřejmě musíme ležet tak, abychom náplast během spaní nestrhli.
Třísku se můžeme pokusit vyndat i tzv. vyškrabáváním. Funguje jen za předpokladu, že dostatečně velký kousek vyčnívá ven. Vezmeme si nůž nebo kreditní kartu a opatrně vyškrabáváme zapíchnutý předmět ven (způsob je podobný, jako když vytahujeme klasickou metodou žihadlo). Chce to hodně trpělivosti a pečlivosti, ale výsledek by měl být relativně bezbolestný. Lze ji rovnou tahat i pinzetou, ale u této metody je větší riziko (pokud je tříska velmi tenká), že vyčnívající část přeštípneme a stejně budeme muset přistoupit k radikálnějšímu postupu.
Pokud je zaražena hodně hluboko, můžeme se ji pokusit opatrně vymačkat. Před tím bychom ale měli změkčit trochu kůži, aby pak šla jednodušeji vyndat. Místo namáčíme v mýdlově vodě přinejmenším pět minut a pak se snažíme třísku opatrně vymáčknout. Jestli to hodně bolí, můžeme před mačkáním okolí „vpichu“ trochu potřít ledem, který na krátkou chvilku bude mít anestetické účinky. Když už „potvůrka“ vykoukne, stačí ji pak vytáhnout pinzetou.
Pokud je hodně pod kůží a vůbec nejde vymáčknout, většinou přichází čas na nejnepříjemnější řešení. Vydezinfikujeme si jehlu (můžeme ji opálit nad ohněm nebo potřít lihem) a pak změklou a případně i zchlazenou kůži opatrně rozškrábneme tak, abychom odhalili třísku. Pak by mělo stačit ji už jen vymačkat a nakonec samozřejmě vytáhnout.
Pokud si s ní vůbec nemůžeme poradit, rozhodně postižené místo nijak zuřivě nerozdloubávejme. V takové situaci je lepší vyhledat odborníka, který jí umí vyndat rychle a téměř bez bolesti. Po každém vytažení třísky bychom měli místo pečlivě vydezinfikovat. Pokud byl zaražený předmět velký a špinavý, je dobré prověřit, kdy jsme byli naposled očkovaní proti tetanu.
Díky, mýdlová voda pomohla. To mě nenapadlo, na mini třísku v ruce, které mě štve už tři dny použít mýdlo 😀 Díky 🙂
Mýdlo super…. Díky
triesku som mala zapichnutu pod kolenom, Stále ma to otravovalo, na dotyk bolo miesto bolestivé. nechala som to tak, týždeň, dva týždne… zabudla som na to…. a po čase si telo pomohlo samo zbaviť sa cudzieho predmetu. po potlačení miesta vyšla dosť veľká trieska spolu s hnisom,.