Jak vyndat kontaktní čočky

Naučit se vyndávat kontaktní čočky je velmi snadné. Sice pro mnoho lidí je na začátku nepochopitelné, jak je možné si jen tak sáhnout do oka, ale každý velmi rychle zjistí, že to není žádná věda. Za prvé je to věc cviku a za druhé my vlastně do oka nesaháme, naše prsty se dotknou kontaktní čočky, která se nachází před okem a s oční bulvou kůže nemusí vůbec přijít do kontaktu. Základní postup se dá shrnout v šesti krocích.

1. nachystáme si místo, kde budeme kontaktní čočky vyndávat. Na začátku je užitečné mít po ruce zrcátko a také nějakou dokonale čistou podložku pro případ, že by nám čočky vypadly z rukou.

2. umyjeme si pořádně ruce a osušíme je buď čistým ručníkem nebo necháme vyschnout na vzduchu – druhá metoda je lepší, pokud nám v koupelně ručník visí už nějaký čas a za jeho dokonalou čistotu bychom nedokázali dát ruku do ohně.

3. je dobré začít vyndávání (a také nandávání) kontaktních čoček vždy stejným okem. Tím minimalizujeme riziko jejich záměny, která by pak vyžadovala další zbytečnou manipulaci a také by nás zdržovala.

4. prostředníčkem jedné ruky si stáhneme dolní víčko a opatrně ukazováčkem přesuneme čočku trochu na bělmo.

5. nachystáme si ukazováček a palec, opatrně je přiložíme k čočce, bříška prstů dáme k sobě a většinu práce bychom právě měli mít za sebou – čočka by měla zůstat mezi prsty.

6. nyní už jen nesmíme zapomenout na základní hygienické postupy, jako je opláchnutí, pročištění a umístění do pouzdra s roztokem. U jednodenních kontaktních čoček toto nemusíme řešit, ty se prostě rovnou vyhodí.

A ještě několik poznámek na konec. Může to vypadat složitě, ale již při třetím až čtvrtém nandávání a vyndávání zjistíme, že vše naše ruce dělají automaticky. A pak si to postupem času vyndávání ještě zjednodušíme – ve skutečnosti zkušení „čočkaři“ nic neposouvají a po odklopení víčka rovnou dvěma prsty čočku vytáhnou. Problémy při vyndávání mohou jen nastat v případě, že je čočka přesušená (například příliš dlouhým nošením) a nebo se dostala do kontaktu s vodou. V druhém případě stačí převážně počkat, v prvním případě to chce více šikovnosti a nebo je dobré mít po ruce speciální kapky. Jestliže se nám přesunula příliš pod víčko, zavřeme oči a snažíme se ji opatrně prstem posunout zpět. Pokud se potíže s vyndáváním opakují, je dosti pravděpodobné, že problém je přímo v čočce, která nesedí. V takovém případě (a také pokud námi přes mnoho pokusů ji nejde vůbec vyndat) je třeba navštívit očního lékaře.