S přibývajícími léty dochází k různým změnám v organismu. Nevyhýbají se ani očím. Obvykle to znamená mírné zhoršení zraku, ale bohužel v některých případech se může objevit i šedý zákal. Měli bychom umět rozeznat první příznaky tohoto onemocnění, protože pokud je nijak neřešíme, může vést i k úplné slepotě.
Úplně první symptomy nejsou příliš výrazné a člověk si jich nemusí jen tak snadno všimnout, s postupem času ale zesilují. Zjednodušeně se dá říci, že člověk by měl reagovat na jakékoliv příznaky spojené s horším či pozměněným viděním a raději vyhledat pomoc odborníka.
Zpozornět musíme hlavně v těchto situacích:
– vidíme hůře v noci
– zrak se rychleji unavuje
– máme nevýrazné nebo zamlžené vidění
– když se podíváme jedním okem, obraz je mírně zdvojený
– barvy v jednom oku mají menší sytost, občas nám začínají i splývat
– jsme hodně citliví na světlo, častěji se nám stává, že nás něco oslňuje
– rychle se nám zhoršuje zrak a musíme používat stále silnější brýle či kontaktní čočky
Šedý zákal je nejlepší podchytit hned v zárodcích, kdy ještě příznaky nepozorujeme nebo jsou minimální, proto by lidé po čtyřicítce měli chodit přinejmenším jednou do roka k očnímu lékaři na kontrolu. Když doktor potvrdí, že příznaky opravdu znamenají začátek šedého zákalu, nejpravděpodobněji doporučí brýle a předepíše kapky, které v některých případech mohou přibrzdit rozvoj onemocnění. Občas se doporučuje ještě doplnit vitamíny a také lutein se zeaxanthinem. Bohužel to všechno jsou jen dočasná řešení. Šedý zákal úplně vyléčit nejde (zázračné domácí metody, které by prokazatelně zabíraly u každého také neexistují, i když mezi lidmi často krouží pověsti o všemocných obkladech ze světlíku) a ve většině případů dříve nebo později lékař doporučí operaci, která spočívá ve výměně poškozené čočky za umělou. Tento zákrok má velmi vysokou úspěšnost a také může zmenšit problémy s krátko nebo dalekozrakostí. V naší zemi je plně hrazen zdravotním pojištěním i když samozřejmě existují kliniky, které k samotnému zákroku ještě nabízí nějaké nadstandardní služby a vyšetření – ty si pacient převážně hradí sám..