Brýle pro děti

Součástí pravidelných kontrol u dětského lékaře by mělo být i vyšetření zraku. Ale na to bychom se neměli spoléhat. Kompletní kontroly jsou co několik let a při běžné preventivní prohlídce se pediatr převážně zrakem nezabývá. To už by měla být starost rodičů, kteří by měli umět rozeznat první příznaky objevující se vady zraku. Pak by měla následovat návštěva u odborníka, který nejpravděpodobněji doporučí jako součást léčby první brýle.

A jaké jsou to ty příznaky, při kterých by rodič měl zbystřit? Dítě s oslabeným zrakem si často stěžuje na to, že ho bolí hlava. Také si můžeme všimnout, že často zavírá a nebo si zakrývá jedno oko nebo má tendenci oči mhouřit. Také je obvyklé časté protírání očí pěstičkami. U školáků může náhle dojít ke zhoršení školních výsledků, i když dítě jinak doma působí naprosto bezproblémově a učí se stejně jako dřív – zvláště se to týká dětí, co sedí v zadních lavicích. Také bychom měli zpozornět ve chvíli, kdy si náš potomek začne příliš blízko sedat k televizi a nebo při čtení má hlavu zabořenou do knihy – tady ale nemusíme panikařit, když bez problémů čte nebo se dívá i když ho posuneme dál. V takové situaci by vše mělo být v pořádku.

No a nyní přejděme k výběru brýlí pro dítě. Není to vlastně nic složitého. Parametry skel nám určí oční lékař a na nás zůstává už jen výběr správné obroučky. Přesněji bychom ale měli říci, že výběr je na nás a na dítěti – to bychom neměli z nákupu úplně vyřadit, protože to ono je bude nosit a proto s nimi musí být spokojeno. Také se nebojme zeptat prodejce, ten by nám měl doporučit brýle vhodné pro dětskou hlavičku. Skla by neměly být příliš malá (to je jediný moment, kdy dítěti nemůžeme ustupovat), dítě by mělo dobře vidět i do stran. Vybírejme brýle vyrobené z odolnějších, ale zároveň lehkých plastů, skla se také doporučují spíše plastová. Nákupu bychom měli obětovat více času, nechme ať si je dítě pořádně vyzkouší a pokud nám řekne, že ho někde tlačí nebo mu kloužou na nose, tak vyzkoušejme nějaké jiné. A poznámka nakonec – nachystejme se na to, že brýle dítěti budeme kupovat asi docela často, takže finančně šílet nemá moc smysl.