Recept na mrkvový olej nejen na opalování

Přemíra různých chemikálií v kosmetických výrobcích neustále zvyšuje zájem o čistě přírodní produkty, které nám pomohou při péči o pleť. Jedním z nich je i mrkvový olej, který lze považovat nejen za zkrášlující přípravek, ale je to vlastně i lék na mnoho různých problémů s kůží. Lze ho sice koupit, ale bohužel je docela drahý, proto určitě stojí za to si v domácích podmínkách vyzkoušet recept na olejový macerát s mrkví, který účinkuje velmi podobně a stojí nás mnohonásobně méně.

Budeme potřebovat nějaký základní rostlinný olej – de facto se hodí jakýkoliv, který v pokojové teplotě udržuje tekutou konzistenci. Obecně domácí recepty spíše používají oleje panenské, čili lisované za studena. Nejoblíbenější a dá se říci, že i univerzální jsou slunečnicový nebo olivový, které můžeme i smíchat. Také si připravíme mrkev, tu bychom pokud možno měli si buď sami vypěstovat a nebo koupit od tak zvaných bio farmářů, kteří při pěstování nepoužívají hnojiva. Oloupeme ji, omyjeme, osušíme a nakrájíme na drobné kostičky. Zeleninou vyplníme vybranou skleněnou nádobu do přibližně jedné třetiny a všechno zalijeme naším vybraným olejem. Zavíčkujeme a odložíme louhovat na přibližně pět týdnů. Každý den obsah jemně protřeseme a po uplynutí potřebné doby hotový mrkvový olej přecedíme přes gázu, nalijeme do vyvařené tmavé láhve a uskladníme na chladnější místo bez přístupu světla.

Nejčastěji mrkvový olej používáme na vylepšení a prodloužení účinků opalování, stačí ho vtírat do kůže, která pak získá hezký tmavší nádech. Ale to je jen jedna z jeho vlastností, sice nejviditelnější, ale ne nejvýznamnější. Mnohem důležitější jsou účinky, které má na zdraví. Karotenoidy, které mrkvový oleje ve velké míře obsahuje, výrazně zlepšují obranné vlastnosti naší kůže, chrání ji před mnoha infekcemi, urychlují hojení drobných ranek a také zlepšují její obranu před škodlivými účinky příliš silného slunečního záření. Regenerující a vyhlazující vlastnosti mrkvového oleje lze použít i při péči o obličej, kdy může nahradit mnoho různých klasických krémů. Pokožka se díky němu stává pevná, elastická, snižuje se počet vrásek a nové vznikají výrazně pomaleji. Pomáhá také při kruzích pod očima a doporučuje se i při péči o zrohovatělou kůži.