Jak správně nasadit kontaktní čočky

Správně nasadit kontaktní čočky zvládne s trochou cviku každý. Sice to na začátku může vypadat jako něco bolestivého nebo přinejmenším velmi nepříjemného, ale ve skutečnosti celý proces nasazování čoček je velmi jednoduchý a bezbolestný. Stačí jen dodržovat několik základních kroků.

Při práci s kontaktními čočkami je vždy základ hygiena. Tady nesmíme nikdy slevit, protože zrak má člověk pouze jeden a některá onemocnění, jako například zánět a vřed oční rohovky, mohou vést k jeho ztrátě. Takže před každým nasazením čoček si musíme pečlivě umýt ruce, abychom minimalizovali případné riziko infekce. Nejčastěji se doporučují tekutá antibakteriální mýdla, ale pokud věnujeme dostatek pozornosti a času oplachování, je to celkem jedno. Následně bychom si měli ruce osušit. Často se doporučuje používání nějakého ručníku, který nenechá na prstech vlákna. Má to ale malý háček, pokud ho pokaždé nevyměníme, tak při druhém použití už není tak dokonale čistý a navíc se na něm neustále usazuje prach. Takže z hlediska dokonalé čistoty je lepší, když vodu z dlaní otřepeme a necháme na ně působit jen proudění vzduchu. Suché jsou zhruba během dvou minut. No a pak už můžeme začít nasazovat čočky.

1. pokud nepoužíváme jednodenní čočky, tak po vytažení z pouzdra je dobré je ještě jednou pro jistotu opláchnout roztokem.
2. je užitečné vždy začínat stejným okem, je to věc vkusu, ale převážně se doporučuje pravé. Tím minimalizujeme riziko, že bychom si čočky náhodně prohodili a museli znovu vyndávat.
3. čočku položíme na ukazováček, případně si předtím zkontrolujeme, jestli náhodou není naruby – buď podle indikátoru nebo podle tvaru. Pokud je správně, tak by měla mít tvar mističky a při mírném zmáčknutí okraje se jemně prohnou dovnitř. Jestliže je opačně, tak se kraje mají tendenci lepit na prsty.
4. nyní máme dva způsoby, jak čočku nasadit. Podle prvního přidržíme druhou volnou rukou horní víčko, aby nám oko nemrkalo, prostředníčkem první ruky odsuneme dolní víčko, mírně se podíváme nahoru a čočku přiložíme. Při druhém způsobu pouze volnou rukou odtáhneme dolní víčko okem se podíváme hodně nahoru a čočku přiložíme.
5. nakonec už jen jemně uvolníme víčka a oko pomalu zavřeme. Stačí už jen párkrát zamrkat a vše by mělo být v pořádku. Pokud by kontaktní čočka nebyla nasazena správně, nejpravděpodobněji budeme mít pocit mírného diskomfortu a zamlžené vidění. Převážně není nutné ji vyndávat, stačí jen jemně promnout horní víčko.Pokud se pocit nepohodlí nezmění, je možné, že se na ní usadily nějaké nečistoty. V takovém případě ji musíme vytáhnout, propláchnout roztokem a nasadit znovu.

tip: pro udržení dokonalé hygieny je lepší pouzdro s kontaktními čočkami otevřít ještě před mytím rukou.