Kosmetika a kontaktní čočky

Doby, kdy se ženám nosícím kontaktní čočky nedoporučoval výrazný make-up, jsou už dávno za námi. To ale neznamená, že by jistá opatrnost při výběru a aplikaci kosmetiky nebyla v tomto případě žádoucí. Podívejme se na menší seznam obecných doporučení.

– před nasazováním kontaktních čoček si musíme umýt pořádně ruce, to je asi jasné úplně každému. Vybírejme si ale taková mýdla, které nejsou příliš silně parfémovaná a ruce vždy velmi pečlivě opláchněme.
nejdříve si nasazujeme čočky a teprve poté se staráme o make-up. Bude to mít i jednu nezanedbatelnou výhodu – čirou náhodou budeme vidět výrazně lépe, co na obličeji vyvádíme
– před spaním nesmíme zapomínat na odlíčení – zvláště pokud si leháme do postele v čočkách. Do oka se mohou dostat různé nežádoucí látky a vyvolat podráždění nebo dokonce infekci. Odličujme se po sundání kontaktních čoček.
– pozor na řasenky, které obsahují prodlužující vlákna, jejich používání se lidem nosícím kontaktní čočky rozhodně nedoporučuje. Lidem, kteří mají citlivější oči se často doporučuje používání jednorázových aplikátorů řasenky – minimalizují se tím hygienická rizika.
– vše co se aplikuje na víčka a nejbližší okolí očí by mělo být pokud možno tekuté nebo bez zrníček. Vhodné jsou hypoalergenní přípravky.
– oční make-up bychom měli pravidelně a často vyměňovat. S časem se do něj mohou dostat i různé nežádoucí látky či bakterie. Kontrolujme také kosmetiku, jestli je po každém použití řádně uzavřená. Své přípravky, které aplikujeme na obličej a hlavně okolí očí, nikomu nepůjčujeme.
– jakoukoliv činnost kolem očí bychom měli provádět s největší opatrností, v tomto případě se řiďme zásadou méně je někdy více. Kosmetické přípravky by se neměly dostat do kontaktu s oční bulvou, tudíž například tužkou se vyhýbáme vnitřní straně víček a koutkům.
– pro uživatele kontaktních čoček existuje speciální kosmetika. Není vyloženě povinná, ale pokud si ji oblíbíme, snižuje různá rizika spojená s nevhodným výběrem kosmetických přípravků.
– různé dezodoranty či laky na vlasy, které obsahují aerosol, bychom měli používat před nasazením kontaktních čoček. Pokud to z nějakého důvodu není možné, držme při stříkání oči zavřené a vydržme ještě chvíli poté, dokud se přípravek neusadí.
– pokud se nám při líčení dostane na čočku trochu kosmetiky, zachovejme klid, vyndejme ji, řádně opláchněme v čistícím přípravku, který aktuálně používáme a poté ji nasaďme zpět (jestli se nám zdá, že je oko podrážděné, samozřejmě chvilku ještě počkáme).