Krásné vlasy díky správným potravinám

Vlasy jsou mrtvá tkáň. Z tohoto důvodu reklamy, které slibují, jak ten či onen zázračný prostředek je skvěle vyživuje, ve skutečnosti klamou zákazníka. Kosmetika převážně působí zevně, jediné co má význam pro skutečnou kvalitu naší bujné hřívy, je výživa kořínků (vlas „žije“ pouze pod pokožkou). A tam je vliv čehokoliv, co si nanášíme na hlavu relativně malý. Krásné vlasy ve skutečnosti zaručuje dostatečný přísun různých minerálů a vitamínů a ty do těla dostáváme hlavně potravinami.

1. vegetariány asi potěší informace, že jejich oblíbená sója je v tomto případě docela prospěšná. Obsahuje rostlinné hormony fytoestrogeny, které mají vliv na zdravý vývoj vlasů.

2. mrkev není důležitá jen pro naše oči, ale také pro vlasy. Je skvělým zdrojem vitamínu A, který omezuje riziko vzniku lupů a plešatění. Pozor, mrkev je, na rozdíl od většiny zeleniny, zdravější vařená než syrová. Pro lepší vstřebávání „áčka“ je také důležité k ní přidat i trochu tuku.

3. základní stavební jednotkou našich vlasů jsou proteiny. Takže je asi jasné, že bychom je měli hledat i v potravinách. Velmi dobrým zdrojem jsou vajíčka, která navíc obsahují železo, jehož nedostatek může způsobit vypadávání vlasů.

4. jezme ředkvičky. Jsou skvělým zdrojem křemíku a síry a navíc obsahují nemalé množství vitamínu C. Také snižují mazotok, což je určitě velmi významná informace pro každého, kdo má problém s mastnými vlasy.

5. dýňová semínka (nepražená a nesolená), mají mnoho zdraví prospěšných účinků. Z hlediska naší hřívy je důležitý biotin neboli vitamín B7, který zabraňuje šedivění a vypadávání vlasů. Podporuje ho v tom také zinek s mědí a nenasycené kyseliny, které v semínkách také můžeme najít.

6. důležitým zdrojem proteinů a nenasycených kyselin jsou ryby (převážně mořské i když nejenom). Je to další důvod, proč bychom je měli mít na talíři alespoň jednou týdně.

7. draslík reguluje krevní oběh a tím nepřímo podporuje i zdravý růst vlasů. Skvělým zdrojem tohoto minerálu mohou být banány, které dnes na pultech obchodů najdeme celoročně.

info: Samozřejmě jsou zde i potraviny (či látky v nich obsažené), kterým bychom se měli vyhýbat nebo omezit jejich konzumaci, protože vlasům neprospívají. Jedná se o cukr, alkohol a kofein. Také bychom měli být opatrní u všech polotovarů a jídla, které obsahuje velké množství konzervantů, barviv a jiných chemikálií.