Co pomáhá na trávení

Různé svátky a oslavy jsou převážně spojeny s radostným debužírováním mnoha skvělých pochoutek. Bohužel se s tím obvykle váže i to, že sníme více, než bychom měli (velké hody leckdy znamenají i jednorázový přísun několika tisíc kalorií) a pak nás pronásleduje nepříjemný pocit plného žaludku. Proto je užitečné vědět, co našemu organizmu pomáhá na trávení.

1. velmi důležitý je pohyb. Sice se nám s plným žaludkem většinou nechce vstávat a spíš přemýšlíme, jak bychom si někde mohli dát příslovečných dvacet, ale když místo toho vyrazíme na nějakou menší procházku, uděláme jen dobře. Přestaneme tlačit na žaludek a hlavně prokrvíme a zlepšíme práci střev, čímž samozřejmě urychlíme celé trávení. Úlevu bychom měli pocítit už během deseti až patnácti minut.

2. trávení pomáhá i použití správného koření při přípravě a dochucování jídel. Seznam je opravdu široký, najdeme na něm například chilli, jalovec, majoránku, libeček, zázvor, kmín nebo skořici.

3. klasikou, která pomáhá lépe trávit, je hrneček teplého čaje po jídle. Na rozdíl od různých studených nápojů (jako například oblíbená cola), které spíše uškodí, černý nebo zelený čaj zlepší vylučování žaludeční šťávy a urychluje trávení tuků. Navíc je chuťově celkem neutrální, takže většině lidí nepřebije zážitek z jídla.

4. dobré účinky mají i různé bylinkové čaje, i když u nich bývá problém se specifickou a velmi výraznou chutí, která ne každému vyhovuje. Hned po jídle se doporučuje sklenka odvaru z heřmánku nebo máty či šípku a pokud pocit těžkosti ani po dvou hodinách neustupuje, tradiční bylinkou, kterou doporučovaly už naše prabáby, je třezalka.

5. dalším nápojem, který pro zlepšení trávení doporučuje tradiční medicína, je teplý nálev ze sušeného ovoce. Klasicky se používaly švestky, ale meruňky, fíky, rozinky či křížaly a nebo různé směsi pomáhají také.

6. metabolismus dokáže urychlit i nápoj, který si připravíme zalitím lžíce jablečného octa teplou vodou a vmícháním půl lžičky medu.

7. výše je uvedena cola negativně, i když je fakt, že i tento nápoj může trávení prospět. Jen nesmí být studený a také je nutné ji zbavit bublinek. V obchodech, které dovážejí zboží z Anglie lze občas narazit na pravé bylinkové colové nápoje, připravované podle starých receptur. Ty jsou na trávení výborné – i původní cola, ještě než ji přeměnila chemie, byla spíše lékem než slazeným nápojem k hranolkům.

U nápojů si jen dejme pozor, abychom nepřehnali s množstvím. Šálek či sklenka jsou naprosto v pořádku, ale pokud do sebe nalijeme litr zdravých tekutin během relativně krátké doby, naše problémy a pocit těžkosti jen zesílí.