Jak se zbavit roztočů

Roztoči jsou velmi nenápadní pavoukovci, kteří navzdory své nepatrnosti mohou být zdrojem závažných zdravotních problémů. Ačkoliv zjednodušeně řečeno se dá říci, že sami přímo neškodí, jejich výtrusy jsou hodně silným alergenem. Způsobují mimo jiné kašel, rýmu a také různé kožní potíže. Proto je dobré se roztočů zbavit a nebo přesněji jejich výskyt v našich domácnostech co nejvíce omezit.

1. nejsilněji se problémy s těmito nežádoucími podnájemníky projevují během topné sezóny. V tomto období teplota mnoha domácností překračuje 22 stupňů, což vytváří ideální podmínky pro rozmnožování roztočů. Čili na prvním místě bychom si měli hlídat teploměr, zvláště v ložnici se držme ověřené dvacítky, při které se i lépe spí.

2. pak bychom se měli pečlivě rozhlédnout po bytě, jestli se v něm nenachází absurdní množství různých „lapačů prachu„. Počínaje soškami a na sušených květinách či starých věncích konče. Čím je v domácnosti méně věcí, které na sebe jen nabalují prach, tím lépe. Zbytečnosti bychom měli vyhodit a o oblíbenou sbírku pravidelně pečovat a uklízet.

3. oblíbeným obydlím roztočů jsou i různé těžké závěsy či huňaté dečky nebo ozdobné polštáře nebo čalounění. Jestliže je chceme mít v bytě, musíme je pravidelně prát.

4. velkou roli hraje časté vysávání a výměna sáčku v luxu. Jestliže máme v domácnosti alergika, je užitečné se rozhlédnout po vysavačích s kvalitními vodními filtry. Koberce pravidelně vyklepáváme (alergici by měli vůbec popřemýšlet, jestli toto obydlí roztočů ve svém bytě potřebují). Zametání není moc dobrou formou úklidu, protože zbytečně víří prach.

5. asi největším rájem pro roztoče je postel a povlečení. To bychom měli prát na šedesát každý týden a také pokaždé vyžehlit, abychom měli jistotu, že v čistém nesedí žádný nevítaný host. Deky, peřiny i polštáře je dobré pravidelně větrat a to nejen v létě, ale i v zimě.

6. každodenně bychom měli vyvětrat i v bytě a to bez ohledu na počasí.

7. příliš suchý vzduch není zdravý, ale příliš vlhký také není ideální, protože roztoči se v něm hodně rychle množí. V ložnici bychom neměli sušit prádlo a pokud to z nějakého důvodu musíme dělat, tak pokud možno jen přes den a před spaním ji pořádně vyvětrejme.

8. plyšové hračky kromě pravidelného praní je dobré pravidelně nechat „přespávat“ na mrazáku.

9. popřemýšlejme o množství květin v bytě – těm, které považujeme za nezbytné, pravidelně otírejme listy.

10. knihy jsou také velmi dobrým lapačem prachu a tím pádem se tam roztočům líbí. Pokud možno je držme v zasklených knihovnách.