Připravujeme pokoj pro malé alergiky

Když zjistíme, že naše dítě má alergii na roztoče, není to důvod k zoufalství. Musíme jen trochu změnit svůj a jeho způsob života. Začít můžeme u úpravy dětského pokoje. Díky tomu výrazně snížíme množství roztočů v domácnosti a tím samozřejmě prospějeme zdraví naší ratolesti. Podívejme se jak na to v devíti jednoduchých krocích.

1. na začátku nás čeká samozřejmě gruntovní úklid, nejlepší je vystěhovat i nábytek a dokonale vysmýčit všechny rohy. Měli bychom navíc vymalovat a případně odstranit tapety. Během velkého uklízení a malování dítě, pokud to jen jde, přemístíme například k prarodičům.

2. z pokoje bychom měli odstranit všechny tak zvané lapače prachu, jako různé sušené květiny, ozdůbky, globusy nebo volně vystavené sbírky autíček, panenek a jiných krásných dětských věcí (ty můžeme přemístit do prosklených skříní). To co neodstraníme musíme pak pravidelně dvakrát až třikrát týdně omývat.

3. knížky a různé rádia, magnetofony či televize (elektrické spotřebiče přitahují prach) asi budeme muset v určité míře v pokojíčku nechat, ale přinejmenším se je snažíme držet za sklem.

4. v pokoji nesušíme prádlo, roztoče mají rády vlhkost.

5. musíme si pořídit kvalitní vysavač, ideální je omezit nábytek na minimum, abychom mohli pravidelně vyluxovat celou místnost.

6. dětské oblečení by mělo být v dobře uzamykatelné skříni, ideální je šatník mimo dětskou ložnici. Hlídáme, aby naše ratolest nenechávala své šatstvo povalovat po zemi či na židlích.

7. postel by měla být jednoduše omývatelná, při nákupu peřin, povlečení, matrací a potahů vybíráme to, co je určeno pro alergiky. Pokud možno nepoužíváme různé ozdobné dečky.

8. malé hračky skladujeme v uzamykatelných krabicích, větší dáváme do skříně. Dítě musíme naučit, aby si pravidelně po každé zábavě uklízelo. Je dobré redukovat počet různých plyšáků na minimum. Ty co zůstanou pravidelně pereme, pomáhá i „likvidační kúra“ v mrazáku a pokud to nejde, vystavíme je alespoň na ostré slunce.

9. každé ráno pořádně vyvětráme, co nejčastěji luxujeme a na mokro vytřeme podlahu. Každý týden měníme a pereme povlečení, deky a různé přehozy.