Pláč jako lék

Ještě nedávno byl podle vědců jedinou příčinou skutečnou pláče stres nebo fyzická či psychická bolest. Dnes už víme, že důvodů, proč se v očích najednou objeví slzy, je výrazně více. Některé mohou zdraví prospívat, jiné z dlouhodobého hlediska mají spíše opačný efekt.

Mezi nejčastější příčiny pláče, nezávisle na věku, patří fyzická bolest. Ale někdy se jedná o obrannou reakci během nějakého konfliktu a nebo náhradu argumentů v rozvášněné diskusi. Slzy vyhrknou i v případě, kdy jsme v neustálém stresu, cítíme, že nám někdo ubližuje a nebo si nedokáže vůbec všimnout naší pracovní snahy. Rozbrečet se člověk může i když vidí utrpení nebo problémy jiných osob a nebo v situaci, kdy to v naší rodině či jejím okolí prostě neklape.

Léčivě pláč působí v situaci, kdy se objeví jako přirozená reakce na nějakou událost. V takové situaci se nám uvolní svaly na tváři, výbuch emocí očistí naši mysl, uklidní se dech a po nějakém čase zjistíme, že se cítíme výrazně lépe. Navíc pomůže se podívat na svět kolem nás s výrazně větším odstupem a často po uslzené chvilce najdeme řešení i v situaci, která se dříve zdála naprosto beznadějná. Je také rozdíl mezi tzv. slzami štěstí, které jsou de facto pouze slaná voda a pláčem, vyvolaným něčím nepříjemným. V druhém případě se tělo zbavuje i různých škodlivých látek, které vytváří organismus ve stresu.

Pláč zneužívaný během různých konfliktů a sporů, jako nátlakový prostředek,  nemá pro lidské tělo vůbec žádný pozitivní vliv. Ani z hlediska společenského není dlouhodobě přínosem, okolí si dříve nebo později všimne, že slzy používáme jako nástroj a to sníží naši vyjednávací pozici. Navíc nám nikdo neuvěří v situaci, kdy začneme plakat úplně přirozeně.

Uměle vyvolávaný pláč, ať už jde o „bojový nástroj“ nebo násilné vyvolávání slz v nějaké emočně vypjaté situaci naše tělo a mysl neočistí. Co víc, pokud budeme brečet při libovolné příležitosti, organismus si na slzy zvykne a přestanou účinkovat terapeuticky i ve chvíli, kdy se objeví jako přirozená obranná reakce. Slzy bohužel nefungují ani v situaci, kdy trpíme častými depresemi nebo nás sužuje nějaké jiné psychické onemocnění a musíme brát různá farmaka ovlivňující naše emoce.