Jak snížit množství pesticidů v potravinách

Dnešní průmyslové zemědělství se de facto bez pesticidů neobejde. Používají se k hubení živočišných a rostlinných škůdců a sice na jednu stranu zvyšují výnos potravin, ale na druhou stranu pronikají i do ovoce a zeleniny, kterou později konzumujeme. Odstranit je ze svého života v ekonomicky vyspělých zemích nejde, jsou všudypřítomné, ale můžeme přinejmenším částečně snížit jejich množství v potravinách, které každodenně konzumujeme.

A proč bychom to vlastně měli dělat? Existuje velké množství různých vědeckých výzkumů, které se zabývají negativním vlivem pesticidů na lidské zdraví. Předpokládá se, že ve zvýšené koncentraci mohou poškozovat nervovou soustavu a zvyšovat riziko rakoviny. Také jsou pravděpodobně příčinou různých alergických reakcí a hormonální nerovnováhy. Negativní účinky se nejsilněji objevují u dětí a také u těhotných žen. Podle některých studií mohou snížit IQ dítěte, zvyšují riziko vrozených vývojových vad a nebo dokonce v extrémních případech vyvolat potrat. Zvýšená opatrnost se doporučuje hlavně v prvním trimestru.

Co tedy můžeme dělat, abychom rizika spojená s konzumací ovoce a zeleniny obsahující pesticidy minimalizovali?

1. ačkoliv tzv. bioprodukce či potraviny od farmářů nejsou úplně dokonale čisté (v našich podmínkách to ani není technicky možné), přeci jen obsah zdraví škodlivých látek by u nich měl být nižší. Proto se snažme omezit nákupy v supermarketech a v obchodech, které stojí pouze na dovozu či velkovýrobě. Přírodnější potraviny bývají o něco dražší, ale poškozené zdraví nám nikdo nezaplatí.

2. pokud máme tu možnost, část zeleniny si pěstujme doma, na zahrádce nebo na balkoně, vlastní bylinky může mít každý, protože těm ke štěstí stačí obyčejný květináč.

3. ovoce i zeleninu po příchodu domů pořádně umyjeme. Uděláme to znovu před konzumací nebo dalším zpracováním a pak ještě omytou na několik minut namočíme do vlažné vody – tu můžeme ještě obohatit trochou soli, jedlé sody, citronové šťávy a nebo octa – a znovu opláchneme.

4. je sice pravda, že ve slupce se schovává obrovské množství zdraví prospěšných látek, jenže bohužel ta se také jako první setkává s pesticidy. Takže pokud si nejsme jisti kvalitou kupovaného ovoce a zeleniny, je bezpečnější slupku z něj odstranit – ale i potom bychom je měli pořádně omýt. Pokud se jí nechceme zbavovat, můžeme ji spařit vroucí vodou, i když například rajčata se nám poté sloupnou.