Opruzeniny u kojenců

Dříve, když se používaly pouze látkové pleny, byly opruzeniny u miminek velmi častým, dá se říci, že i každodenním, jevem. Dnes se sice situace trochu zlepšila, ale to neznamená, že by tento problém u kojenců úplně vymizel. Stačí trocha nepozornosti a naše ratolest má zadeček jako pavián. Navíc u jednorázových plenek mohou být potíže s opruzeninami závažnější, protože rodiče žijí v iluzi, že vše přeci řeší reklamou vychvalovaný výrobek.

Příčinou vzniku opruzenin je delší kontakt jemné dětské pokožky s močí a výkaly. Pod plenkou je navíc omezený přístup vzduchu, teplo a také zvýšená vlhkost. Díky bakteriálnímu rozkladu močoviny dochází k tvorbě amoniaku, který kůži dráždí, zvláště pokud se neustále otírá o plenu. Mezi další relativně časté příčiny může patřit i použití nevhodného pracího prášku a nebo špatně vypláchnuté plenky. Mezi první příznaky patří zarudlá kůže, pokud rodiče nereagují, mohou se objevit i další, výrazně závažnější znaky plenkové dermatitidy. Mezi ně patří puchýřky, stroupky, vřídky a mokvající kůže.

Nejdůležitější je samozřejmě prevence. Každému je asi jasné, že pokud nebudeme často vyměňovat plenky, zvláště když tam má naše ratolest nějaký bonus, tak se opruzeninám nevyhneme. Ideální interval je přibližně každé dvě až tři hodiny a nebo samozřejmě po každém vykakání a vyčůrání. Pokud možno nenecháváme dítě v jedné pleně celou noc, i kdyby se nám zdálo, že je vše v naprostém pořádku (podráždit může i minimální množství moči). Zvláště opatrní a pečliví by měli být rodiče, jejichž kojenec trpí atopickým ekzémem.

Domácí léčba opruzenin je vlastně docela snadná. Zadeček omýváme mýdlovou nebo vlažnou vodou (druhá varianta je jistější, zvláště pokud si nejsme jisti, jestli naše mýdlo je dostatečně jemné) a pak ho opatrně osušíme – netřeme ručníkem, jen ho přikládáme. Z přírodních prostředků se často doporučuje odvar z dubové kůry. Dále pravidelně opruzeniny ošetřujeme krémem – měl by obsahovat antibakteriální zinek. No a až do vyléčení dítě necháváme častěji bez plenky, aby se mu poškozená kůže stále větrala. Pokud se i přes naše nejlepší snahy situace nelepší, raději zajděme za dětským lékařem.