Rohovka je pravděpodobně nejcitlivější tkání. Když nám vletí něco do oka, převážně máme pocit, že to smítko je mnohonásobně větší, než je tomu ve skutečnosti. Dítě na takovou situaci převážně reaguje hlasitým brekem, který občas doprovází silný hysterický záchvat.
Když nám něco spadne do oka, podvědomě se to budeme snažit cizí tělísko mnutím vytlačit. Bohužel, tento postup, který automaticky začne provádět každé dítko, mu může mnohem více ublížit než pomoci. Drobnost, které bychom se mohli zbavit celkem jednoduše, může mírně poškodit rohovku a ještě k tomu vyvolat nějaký závažnější zánět. Navíc nejčastěji do oka něco dítěti spadne venku (většinou na pískovišti), kde má prcek už velmi upatlané ručky, které by se do kontaktu s rohovkou rozhodně neměly dostat. Takže hned na začátku musíme zabránit dítěti, aby si pěstičkami třelo oči a odvedeme ho někam k umyvadlu. Jestliže se nevzteká a poslouchá, poradíme mu, aby co nejrychleji mrkalo. Jestliže pláče, chvilku ho neuklidňujeme, zvýšíme tím šanci, že se smítko samo vyplaví.
U umyvadla sobě i dítěti pořádně omyjeme teplou vodou a mýdlem ruce (jestliže umyvadlo není po ruce, ideální je s sebou vždy mít nějakou desinfekci a láhev s vodou na mytí) a pokusíme se lokalizovat, kde se smítko nachází. Jestliže je pod horním víčkem, opatrně ho za řasy nadzdvihneme a stáhneme mírně přes dolní víčko. Je pravděpodobné, že slzy cizí tělísko vyplaví. Pokud je pod víčkem dolním, jemně ho odklopíme a snažíme se smítko odstranit namočeným neparfémovaným kapesníkem nebo kouskem gázy (netřeme, nedloubeme, mělo by stačit se ho jen dotknout). Pak bychom měli oko pořádně vypláchnout, ideální je fyziologický roztok, ale postačí nám i převařená voda, vychlazená na pokojovou teplotu (studenější není moc dobrá, díky velké citlivosti rohovky chlad nebude dítěti příjemný). Oko vypláchneme i v situaci, kdy se nám nic nepodařilo vytáhnout a nebo jsme vůbec smítko nenašli a přesto si dítě stěžuje na nepříjemný pocit v oku.
Následujících několik hodin prtě pozorujeme. Jestliže naše ratolest cítí pečení, bolest nebo škrábání a nebo když vidíme nějaké výrazné podráždění či dokonce se objeví hnisavý výtok, okamžitě navštívíme lékaře.