Rostliny v ložnici pro lepší spaní

Dříve se obecně uvádělo, že rostliny do ložnice rozhodně nepatří. Jednak jsou dalším zdrojem prachu, ale hlavně v noci vylučují oxid uhelnatý, jehož nadměrné množství výrazně zhoršuje kvalitu spánku. Je to pravda, ale… Jak ukázaly různé vědecké výzkumy, existují rostliny, které nám v ložnici naopak pomohou a komfort při spaní výrazně zvýší.

Aloe Vera

Tato rostlina je nenáročná na údržbu a snadno se jí otírají listy. Navíc v noci dokáže produkovat kyslík a pohlcuje oxid uhličitý. Také pomáhá udržet správnou vlhkost ovzduší v ložnici a může fungovat i jako jistý druh senzoru na zvýšený obsah škodlivých látek ve vzduchu. Ty se začnou projevovat tmavými skvrnkami na listech.

Levandule

Snítky této léčivé bylinky se dávaly do skříně k ložnímu prádlu již od nepaměti. Už naši prapředkové si všimli, že jsme díky tomu uvolněnější, mnohem lépe usínáme a tvrději spíme. Později se také začaly používat levandulové silice a různá mýdla s vůní této rostliny. Logika napovídá, že když něco funguje v sušené či koncentrované podobě, tak by to mělo účinkovat i čerstvé. Malý keříček levandule do ložnice rozhodně vylepší spaní a navíc nás zbaví stresu a sníží příliš vysoký tlak.

Jasmín

Další rostlinou, která nám může výrazně vylepšit spaní, je jasmín. Zvláště vhodný je pro lidi, kteří mají z důvodu vysokého stresu problémy usnout. Jemná vůně jasmínu uklidňuje a příjemně ukolébává ke spaní. Navíc podle některých výzkumů díky této rostlině se nám druhý den lépe vstává, jsme odpočatější a navíc se dokážeme více koncentrovat.

Břečťan

Břečťan podle vědeckých výzkumů funguje jako přírodní filtr různých škodlivých látek. Týká se to i těch, které jsou čistě syntetického původu. Také dokáže snižovat výskyt plísňových spór v ovzduší o více než devadesát procent. Někteří odborníci uvádí, že je obzvlášť vhodný pro lidi trpící astmatem. Hladké a velké listy se dobře zbavují prachu.

Tchýnin jazyk

Jednou z nejméně náročných a tím pádem velmi oblíbených pokojových rostlin je tchýnin jazyk. Má podobnou schopnost jako aloe vera, čili dokáže v noci produkovat kyslík. Jen pozor – je jedovatý, takže se hodí pouze do ložnic dospělých, kteří ho nebudou olamovat (a pak si olizovat prsty) nebo nedejbože okusovat.