Nedostatek draslíku čili hypokalémie – příznaky

Hypokalémie, což je odborný pojem pro nedostatek draslíku v organismu, se nejčastěji objevuje v situaci, kdy díky diuretikům neboli močopudným přípravkům vylučujeme příliš velké množství tohoto důležitého minerálu z našeho organismu. Pokud deficit přetrvává delší dobu, mohou se objevit časté a nepříjemné problémy se srdcem, vysokým tlakem, otoky a také nás bude trápit celková únava – později se tyto zdravotní potíže mohou výrazně zesilovat. Proto je dobré vědět, jak příznaky nedostatku draslíku poznat.

První příznaky, že našemu organizmu chybí draslík jsou logicky velmi podobné tomu, jak na náš organismus nedostatek tohoto minerálu s postupem času dopadá. Velmi častá je již zmíněná únava, kterou obvykle doprovází celková apatie a ospalost. Je s tím spojeno i ochabnutí svalstva, které se často projevuje různými nepříjemnými křečemi. Nejčastěji trápí lýtka a objevují se při větší fyzické aktivitě nebo během veder.

Když tělu chybí draslík, jeho nedostatek se může projevit i potížemi s metabolismem, které doprovází časté a silné zácpy. Občas to může vést i k rozestupu břišního svalstva. Tím nejčastější symptomy hypokalémie nekončí. Patří k nim i časté otékání rukou a nohou, které je obzvlášť silné během teplých dní a také, podobně jako v případě křečí, při fyzické námaze. Vysoký tlak a nepravidelná srdeční činnost mezi obvyklé symptomy patří též, ale v tomto případě většinou už jsme pod dohledem lékaře, který situaci monitoruje a podle potřeby na ni reaguje.

Při léčbě nedostatku draslíku je rozumné se zaměřit nejdříve na příčiny, proč se tento problém v našem organismu objevil, protože pokud budeme minerál jen doplňovat, dlouhodobě se stejně nic nevyřeší. Kromě již zmíněného nadměrného přísunu diuretik (pozor, močopudné účinky má i mnoho bylinek a čistě přírodních přípravků), hypokalémie může být důsledkem častých problémech s průjmy nebo zvracením, může být doprovodným jevem nedostatku aldosteronu čili nějakých potíží s nadledvinami a také se může stát, že je důsledkem velkých opařenin nebo silné ztráty krve. Doplňování hladiny draslíku jinak než správnou dietou je nutno konzultovat s lékařem, abychom nespadli z louže pod okap a místo problémů s hypokalémií organismus nezatížili hyperkalémií čili nadměrným množstvím draslíku.