Kostivalová tinktura – recept

Už na začátku středověku se na téma léčivých vlastností kostivalu vypisovaly sáhodlouhé traktáty. Zmínku o něm najdeme například ve spiscích sv. Hildegardy, kde tuto bylinku najdeme pod názvem Consolida. Její tehdejší jméno vzniklo z latinského consolidare, což znamená spojovat a rostlinu se používalo hlavně při zlomeninách (což odráží i české jméno). Využít účinky této byliny můžeme různými způsoby – velmi populární je mimo jiné kostivalová tinktura. Podívejme se na recept, jak si tento přírodní lék snadno připravit a jak ho potom používat.

Na přípravu budeme potřebovat kostivalový kořen a líh rozředěný na padesát procent (existují i recepty, při kterých se využívá např. brandy, ale je to zbytečné, účinky tinktury se nijak nezlepší). Drogu pořádně omyjeme a vydrbeme pod tekoucí vodou a nakrájíme na malé kousky, kterými vyplníme vybranou (a samozřejmě před tím pečlivě vyvařenou a vysušenou) láhev nebo sklenici. Zalijeme vše lihem tak, aby všechny kostivalové kořeny byly úplně ponořené. Nádobu odložíme na dva týdny na nějaké teplejší a v ideálním případě i slunečné místo a každý den jemně protřepeme. Pak už je kostivalová tinktura hotová, stačí ji jen přecedit do lahvičky a uskladnit.

A jak a k čemu můžeme naši domácí kostivalovou tinkturu použít? Při zlomeninách to už v dnešní době sádry nemá moc smysl (možná s výjimkou prvního domácího ošetření ještě před přejezdem na chirurgii a pak pro urychlení rekonvalescence po sundání sádry).  Dříve se noha ovazovala kašičkou z nadrcených bylin nebo látkou, která byla pokapaná tinkturou. Použít se ale dá při různých naraženinách, pohmožděninách, modřinách či vykloubeninách, které je nutno pravidelně převazovat. A velmi oblíbená je při onemocněních, kterým se lidově říká revma neboli při všemožných bolestech a otocích kloubů. Bolavé místo se má každý den natírat kostivalovou tinkturou a již během dvou tří týdnů by měl nemocný člověk pocítit výrazné zlepšení. Někdy se také doporučuje používat proti vráskám, ale tam je to z důvodu vysokého obsahu lihu trochu diskutabilní a rozhodně nebude účinkovat u každého.

Pozor, kostivalovou tinkturu se v žádném případě neužívá vnitřně. V posledních letech se vede obecně diskuse o vnitřním užívání této bylinky, které bylo dříve v podobě různých čajů velmi rozšířené. Po objevení toxických vlastností některých alkaloidů, které obsahuje (mohou poškozovat játra), byl v některých zemích úplně zakázán její prodej a povolené jsou jen přípravky určené k zevnímu použití.