Domácí propolisová tinktura – výroba

Propolisová tinktura má v lidové a domácí medicíně má velmi široké využití – podle některých léčitelů je to dokonce téměř všelék. Ale nejčastěji se ji doporučuje pro posílení celkové obranyschopnosti organismu, různé potíže spojené s nachlazením či sezónními virózami a také některé kožní problémy (tam se používá i zevně). Tinktura se dá normálně koupit v obchodě, ale pokud máme přístup k surovému propolisu, stojí za to si její výrobu vyzkoušet doma – efekt kupované a domácí je více méně stejný a cenově by nás to mělo vyjít výrazně levněji.

Na recept budeme potřebovat přibližně padesát gramů čistého propolisu (pokud je v něm vyšší obsah vosku, raději propolisu použijeme o trochu více) a dvě stě mililitrů lihu – čili poměr by měl být přibližně čtyři ku jedné, což se může hodit pro ty, kdo si chtějí najednou vyrobit trochu více tinktury. Čistý líh bychom měli ještě naředit převařenou vodou také v poměru zhruba čtyři ku jedné čili padesáti mililitry. A pak už je to velmi snadné. Do vyvařené sklenice dáme propolis, zalijeme ho zředěným lihem a umístíme někam do tmy (nebo vše nalijeme do tmavé láhve a můžeme nechat tinkturu vyrábět i v pokoji – samozřejmě mimo přímý dosah slunečních paprsků). Louhovat necháme dva týdny, každý den nádobu protřepeme. Nakonec se ještě propolisová tinktura musí přecedit – použijeme velmi husté dřevěné nebo umělohmotné sítko nebo ještě lepší je kávový filtr. No a na konec ji uskladníme někde mimo dosah světla (nebo použijeme tmavou láhev). Tinktura může být skladovaná při pokojové teplotě.

A jak ji vlastně užívat? Přesný postup záleží od aktuálního problému, a nejlepší by bylo, kdyby nám s ním poradil nějaký odborník. Ale pro příklad se podívejme např. na doporučené dávkování pro posílení imunity. Je to pět až deset kapek rozmíchaných v půl sklence vody – případně ještě můžeme vše mírně dosladit medem (někdy se ale tinktura přikapává např. do vychladlých bylinkových či klasických čajů), které si dopřáváme dvakrát denně. Kúra pro zlepšení obranyschopnosti organismu by měla trvat maximálně tři týdny, pak je rozumné tělu dopřát alespoň týdenní pauzu. Z důvodu obsahu alkoholu není vhodné podávat vnitřně propolisovou tinkturu dětem a těhotným i kojícím ženám. Také by se jejímu užívání měli vyhnout lidé lidé, kteří mají alergii na včelí produkty.

1 komentář u „Domácí propolisová tinktura – výroba“

  1. Poradila bych všem dát propolis do mrazáku a poté ho paličkou rozbít na prach a poté naložit do alkoholu ,je to recept přímo od včelaře 🙂

Komentáře nejsou povoleny.