Zákazy s předponou NE

„Neskákej! Neběhej! Nedloubej se v nose! Nekřič! Neplač!“ Stačí se zaposlouchat na půl hodiny až hodinku do téměř libovolné komunikace rodiče s malým dítětem a máme téměř stoprocentní jistotu, že nějaký takový zákaz či něco podobného vytvořeného s předponou ne-, uslyšíme. A ve velkém množství případů zjistíme, že to nezabírá tak, jak by člověk očekával. Dokonce většinou se na chvíli nežádoucí činnost ještě zesílí.

Vysvětlení, proč tomu tak je, je celkem snadné. Můžeme si to vyzkoušet i sami na sobě. Řekněme si v duchu „nesmím myslet na růžového slona„. A co se nám najednou objevilo v mysli? No přiznejme si to, je tam ten zatracený růžový slon… Aby náš rozum byl schopen zpracovat nějaký zákaz vytvořený pomocí předpony ne-, souběžně si musí vytvořit představu toho, co nemá dělat. Dospělý si s tím poradí, protože nereaguje impulzivně a většinu věcí a postupů si promýšlí. Ale dětská hlavička většinou vše zpracovává okamžitě.

Řešení tohoto problému je, přinejmenším na papíře (či v tomto případě na obrazovkách monitorů, tabletů a mobilních telefonů), velmi snadné. Rodič se musí snažit za každou cenu nepoužívat onu proklatou předponu ne-. Problémem je samozřejmě to, že nám ze rtů splývá nejsnadněji. Ale čeština je velmi bohatý jazyk a ve skutečnosti si můžeme velmi snadno poradit i jiným slovem nebo popisem a vysvětlením negativního efektu, který může nastat v situaci, kdy bude pokračovat v nežádoucí aktivitě.

Podívejme se na pár příkladů:

Dítě nám běhá – zpomal nebo zastav
Dítě pláče – usměj se
Dítě jde někam, kde se nám to nelíbí – zastav se nebo pojď ke mně nebo pojď doprava, doleva etc.
Dítě chce sáhnout na rozpálenou plotnu – spálíš si ruku
Dítě si bere do ruky nůž – pusť to nebo řízneš se
Dítě se někomu posmívá – bude mu to pak hodně líto

A jedno doporučení na konec. Mnohem lepší než zakazovat a vysvětlovat je nežádoucím situacím a jevům předcházet. Pokud se nám to podaří, vyhneme se i problému s tím, že dítko je vychovávané jen sérií neustále opakovaných zákazů a omezování, které mu psychický komfort rozhodně nezvyšují a navíc ho jen povzbuzují k různým „malým vzpourám“.