Domácí rozmarýnová tinktura

Kvetoucí rozmarýn, nádherné modré kvítky - credit Pixabay by Hans

Rozmarýn (latinsky Rosmarinus officinalis), rostlina původně pocházející ze středomořského regionu, se postupně rozšířil do celého světa. V čerstvé i sušené podobě odehrává velmi významnou roli v kuchyni. Od nepaměti se také využíval v kosmetice a domácím lékařství. Velmi často se z něj připravovala rozmarýnová tinktura, s jejímiž účinky a receptem na přípravu se seznámíme na následujících řádcích.

Účinky rozmarýnu a tinktury

Rozmarýn obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Je dobrým zdrojem železa, vápníku, vitamínů A, B i C, kyseliny listové a manganu. Karnosol a kyselina karnosová je velmi kvalitním antioxidantem, který chrání tělo před účinky volných radikálů a může snížit riziko vzniku rakoviny. To samé se týká i kyseliny rozmarýnové, která navíc působí antimikrobiálně, antymykoticky a protizánětlivě. Pravidelná konzumace rozmarýnu zlepšuje schopnost lidského organismu přirozeně léčit různá zranění. Podle různých výzkumů také chrání náš mozek před vlivy stárnutí, zlepšuje zrak a v neposlední době pomáhá tělu i mysli bojovat se stresem a jeho neblahými účinky na naše zdraví. Také reguluje hladinu cukru v krvi a působí proti bolestem svalů i kloubů. V kosmetice se výtažky z rozmarýnu využívají nejen při péči o pleť ale také v přípravcích pro lepší a rychlejší růst vlasů.

Rozmarýnová tinktura – recept

Příprava léčivého výtažku je velmi jednoduchá. Jen zabere trochu času. Budeme potřebovat přibližně sklenici natrhaných čerstvých lístečků a nebo kolem padesáti gramů drogy sušené. Také si připravíme čtyřicetiprocentní potravinářský alkohol. Měl by být čirý a bez aromatu, takže ideálně se hodí například vodka nebo líh. Někdo nedá dopustit i na různé domácí pálenky, ale jejich užitím nezvýšíme léčivé účinky, jen případně trochu upravíme výslednou chuť léku. Bylinky vložíme do vyvařené sklenice a zalijeme vybraným alkoholem. Nádobu uzavřeme a přeneseme na tmavé místo. Každý den ji trochu protřepeme. Rozmarýnovou tinkturu z čerstvých listů budeme mít hotovou po dvou týdnech, ze sušené bylinky za měsíc. Nakonec tekutinu přecedíme a rozlijeme do menších lahviček. Před prvním použitím tinkturu necháme ještě přibližně týden odstát.

Lék podáváme při začínajícím nachlazení, proti stresu, na celkové posílení imunity a také při různých žaludečních potížích. Dávkování je tři až čtyři lžičky rozložené v průběhu dne. Pro posílení imunity můžeme k lžičce tinktury přidat i lžičku medu.- Zevně ji lze použít i při bolestech svalů a kloubů – pár kapek vetřeme na postižené místo. Z důvodu vysokého obsahu alkoholu rozmarýnová tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící matky a také pro lidi, kteří pravidelně užívají nějaké léky. V tom posledním případě je rozumné nejdříve případnou domácí léčbu konzultovat se svým lékařem.