Recept na česnekový čaj

Česnek vcelku, rozpůlený i oloupaný a pokrájený na plátky.

O tom, že je česnek zdravý, nepochybuje asi nikdo. Pouhý stroužek denně výrazně pomůže posílit naši imunitu nebo v případě různých chřipek a nachlazení může účinkovat jako skvělý lék. Ne nadarmo se mu občas říká přírodní antibiotikum. Bohužel má jednu vadu. Tou je velmi intenzivní vůně a chuť, které jsou pro některé lidi nepřekonatelnou bariérou. Pokud chceme využít léčivé schopnosti této cibuloviny a přitom zmenšit část negativních prožitků spojených s její konzumací, můžeme si doma připravit zdravý česnekový čaj.

Účinky česneku

Léčivé účinky česneku lidé poznali pravděpodobně už v pravěku. První písemné záznamy o jeho využití v kuchyni i léčbě pochází ze starověkého Egypta, další najedeme v židovských náboženských textech a mezi velké milovníky česneku patřili antičtí Řekové a Římané. Ti druzí ho rozšířili do celé tehdejší Evropy. Oblibu měl i na Dálném východě, k léčbě ho používali Japonci, Číňané i Indové. Byl součástí jídelníčku vojáků a námořníků, protože zlepšoval jejich výkony a zároveň snižoval riziko různých trávicích potíží spojených s konzumací nepříliš čerstvých potravin. Byl podávaný jako antiparazitikum a také jako lék na respirační onemocnění. Najdeme záznamy o jeho pozitivních účincích na fungování srdce a oběhové soustavy, doporučoval se lidem s artritidou a dokonce můžeme najít informace, že dokáže zlepšit mužskou potenci. Francouzský král Jindřich IV. byl dokonce pokřtěný ve vodě s česnekem, aby byl preventivně lépe chráněný před zlými duchy a různými chorobami. Účinky aromatické cibuloviny potvrdila i moderní věda. Působí antibakteriálně, je přírodním antivirotikem, dokáže likvidovat parazity, snižuje srážlivost krve a reguluje tlak. Navíc zlepšuje trávení, urychluje metabolismus a díky vysokému obsahu antioxidantů dokáže omezovat negativní účinky volných radikálů, čímž zpomaluje stárnutí buněk.

Recept

Na přípravu léčivého čaje budeme potřebovat dva stroužky česneku (vybereme pokud možno kvalitní český nebo středoevropský – čínské, španělské nebo mexické nejsou tak účinné), jeden a půl citronu, tři lžíce dobrého medu (vyhýbejme se produktům označeným „směs medů ze zemí EU a ze zemí mimo EU“ – to je de facto jen ovoněné sladidlo bez léčivých účinků) a trochu máty (ideálně čerstvé, ale mimo sezónu nám stačí i sušená – například ve varném sáčku). Oba stroužky rozetřeme nebo nasekáme na co nejjemnější kostičky. Citron pořádně očistíme a nakrájíme na kolečka a všechno zalijeme jedním litrem vařící vody. Přidáme čerstvou mátu. Necháme trochu vychladnout a následně dolijeme šťávu vymačkanou z půlky citronu a v čaji pečlivě rozmícháme tři lžíce medu. Aspoň jednu skleničku vypijeme teplou zbytek dopíjíme během dne. Někdo recept na česnekový čaj ještě obohacuje lžičkou medu nebo kokosového oleje, případně přidává ještě pokrájenou cibuli a další léčivé bylinky. Fantazii se meze nekladou. Podáváme preventivně v chřipkové sezóně na posílení imunity nebo při nachlazení, kašli a chřipce.